یادداشت/ سپیده شاه محمدی منطقه 22؛ تنها منطقه شهرداری كه مدرسه خیری ندارد


منطقه 22 شهرداری جدیدترین منطقه شهری تهران است كه از سال 1379 به طور رسمی به عنوان منطقه ای مستقل شناخته شد. این منطقه وسعتی بیش از 6200 هكتار از شهر تهران را در بر می گیرد كه از شرق به منطقه 5، از غرب به وردآورد و از جنوب به آزادراه تهران - كرج محدود می شود.


از زمان شكل گیری منطقه 22 تاكنون مدارس آن تحت نظارت آموزش و پرورش منطقه 5 اداره شده اند و هم اكنون نیز از نظر تقسیم بندی های آموزش و پرورش منطقه 22 درقالب منطقه 5 شناخته می شود به بیان دیگر مدارس این منطقه را جزوی از اداره آموزش و پرورش منطقه 5 شهر تهران محسوب می كنیم.
همانطور كه بارها گفته شده منطقه 22 طی سال های اخیر با رشد فزاینده جمعیت و نیز افزایش قابل توجه ساخت و ساز به ویژه به شكل مجتمع های مسكونی روبه رو بوده به نحوی كه ساختار اولیه آن به طور كامل تغییر كرده است.
ساختمان های جدیدی كه ورود حجمی از جمعیت را به دنبال داشته و اكنون تأمین نیازهای ضروری و اولیه این ساكنان حرف اول را می زند و اولویتی اجتناب ناپذیر است.
از جمله نیازهای ضروری این جمعیت رو به افزایش تأمین احتیاجات آموزشی فرزندانشان است كه ساكن این منطقه شده اند. فرزندانی كه ناچارند به دلیل كمبود شدید فضای آموزشی برای تحصیل در مدارس منطقه 5 شهرداری ثبت نام كنند و همین موضوع تراكم دانش آموزی در كلاس های درس منطقه را به شدت افزایش داده است.
بر اساس آخرین آمارها در حال حاضر تنها 40 مدرسه در منطقه 22 وجود دارد كه به هیچ وجه ظرفیت تعداد دانش آموزان ساكن در منطقه را ندارد ضمن آنكه همین مدارس نیز تعداد زیادی دانش آموز را در خود جای داده اند كه بالاتر از استاندارهای موجود است.
اما نكته مهم‌تر اینكه منطقه 22 شهرداری تهران طی این سال ها از احداث مدرسه خیری نیز محروم بوده است و متأسفانه با وجود نیاز شدید هیچ مدرسه خیری در این منطقه ساخته نشده است. به بیان دیگر از 300 مدرسه ای كه خیرین نیك اندیش با همت والا و عزم راسخ و نیت خیرشان به آموزش و پوروش شهر تهران اهدا كرده اند هیچكدام سهم منطقه 22 نشده در حالیكه نیاز این منطقه به فضای آموزشی نه تنها كمتر از مناطق دیگر شهر نیست بلكه به مراتب بیشتر هم هست به ویژه در چند سال اخیر كه رشد جمعیتی قابل توجهی را تجربه كرده است.
در این سال‌ها تنها 6 كلاس درس خیری در دبستان شهید بهشتی منطقه 22 ساخته شد كه مشكل كمبود فضا در این دبستان را مرتفع كرده است در حالیكه خیرین نیك اندیش می توانند از ظرفیت های منطقه 22 برای ساخت فضای آموزشی و كمك به رشد و تعالی دانش آموزان این منطقه استفاده كنند.
بی شك ساخت مدرسه خیری در منطقه 22 برکت بی شماری را برای این منطقه كه همراه خواهد داشت كه شاید سر منشایی شود برای رفع كمبود فضای آموزشی آن.
 منتشر شده در تاریخ ۱۳۹۵ شنبه ۱ آبان
کدخبر:1288منبع:تاریخ انتشار:۱۳۹۵ اول آبانلینک خبر: http://www.khayerinemadresesaz.ir/Pages/News-1288.aspx