92 سال زندگی با برکت خیر تهرانی؛ مهندس رضا سطوت منش : مدرسه سازی بهترین انتخاب زندگی ام بود


امروز زمانی که بچه های روستاهای گلستان به جایگاه بالای علمی برسند روزی به یادشان خواهد ماند که خیری در روستایشان مدرسه ساخت و زمینه ساز موفقیت های آن ها شد. "رضا سطوت منش" عضو مجمع خیرین مدرسه ساز تهران از خیرینی است که در 92 سال عمری که از خداوند گرفته است، 7 مدرسه در روستاهای استان گلستان ساخته است. اعضای هیات مدیره مجمع خیرین تهران و دکتر حافظی رئیس جامعه خیرین مدرسه ساز کشور بعد از یک دوره بیماری آقای سطوت منش، سلامتی ایشان را جشن گرفتند و از زحمات این خیر بزرگوار قدردانی کردند. به همین دلیل بار دیگر فرصت دست داد تا با این خیر نیک اندیش به صورت خودمانی گفت و گو کنیم.

آقای سطوت منش کمی از زندگی خودتان بگویید ؟

من رضا سطوت منش متولد سال 1303 در تهران هستم. سه فرزند پسر دارم که پسر اولم در انگلستان پزشکی خوانده و پسر دوم و سومم در رشته مهندسی در امریکا تحصیل کرده اند.

چه شد با مدرسه سازی آشنا شدید؟

چند سال قبل با اعضای  جامعه خیرین مدرسه ساز کشور زمانی که آشنا شدم به من اعلام شد در استان گلستان بچه ها از وضعیت تحصیلی مناسبی برخوردار نیستند که با پیگیری هایی که کردم تا دو سال گذشته 7 مدرسه در آنجا احداث کردم که مدرسه اول را به نام همسرم ساختم. 

انگیزه اصلی شما از مدرسه سازی چه بود؟

همیشه دوست داشتم از دوران جوانی کاری برای کشورم انجام دهم. اگر افراد در کشورشان کارها و خدمات خوب ارائه دهند به طور حتم در بچه ها تاثیرگذار است و می توانند افراد مفید و موثری در جامعه باشند.

 ساخت مدرسه چه اثری در زندگی و روح شما داشت ؟

با ساخت هر مدرسه خوشحال ر از قبل می شدم و انگیزه ام بیشتر می شد . به هر حال کار خیر هیچگاه نتیجه بدی ندارد و ادم خیر همیشه اثرات و برکات کار خیر خود را زندگی اش می بیند 

بهترین کاری که در این 92 سال عمر پر برکت خود کرده اید، از دید خود چه بوده است ؟

من در اول دوران جوانی در کارهای خیر مشارکت می کردم اما بهترین انتخاب زندگی ام مدرسه سازی بود چون نامم همیشه به خوبی و خوشی به یادگار می ماند و همین برایم کافی است . 

چه توصیه ای برای افراد متمکن که می خواهند در این راه وارد شوند دارید ؟ 

من با خیلی از افراد صحبت کردم و این کار را به آنها توصیه کردم چون اگر افراد با سطح تحصیلی بالا تربیت شوند آن جامعه پیشرفت خواهد کرد. انسان در زندگی هر چه عمل خیر انجام دهد صوابش متوجه آن می شود و باقیات و صالحات برای ان فراهم 

چه توصیه ای به جوانان دارید ؟

من همیشه توصیه ام به جوانان این است که کار خیر را از جوانی آغاز کنند و اگر در جوانی کار درست انجام دهند و باصحت و درستی زندگی کنند در آخرت هم نیجه اش را خواهند دید 

 

 

 

 

 منتشر شده در تاریخ ۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۷ مرداد
کدخبر:1231منبع:تاریخ انتشار:۱۳۹۵ بيست و هفتم مردادلینک خبر: http://www.khayerinemadresesaz.ir/Pages/News-1231.aspx