۱۳۹۹ جمعه ۲۰ تير - 7/10/2020 5:45:53 PM / تهران - 4:45 عصر
آرشیو خبر کد خبر: 391  
مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران عنوان کرد؛

نیازمند نوسازی بافت های فرسوده مدارس پایتخت هستیم

اسفندیار چهاربند مدیركل آموزش و پرورش شهر تهران از آبان ماه سال گذشته فعالیت خود را در این سمت آغاز كرده، او دارای مدرك فوق لیسان مدیریت و برنامه ریزی آموزشی است و از سال 1360 وارد سیستم آموزش و پرورش كشور شده است. او دبیری دبیرستان های تهران، كارشناس مسئول آموزش و پرورش متوسطه شهر تهران، ریاست آموزش و پرورش منطقه 3 تهران، مدیریت كار و دانش وزارت آموزش و پرورش و ... را در كارنامه كاری خود دارد. چهاربند كه با شروع كار وزیر آموزش و پرورش دولت یازدهم مسئولیت اداره جامعه آموزش و پرورش شهر تهران را بر عهده گرفته با علم بر نیاز مبرم شهر تهران به تأمین فضاهای آموزشی حضور خیران مدرسه ساز در كنار دولت و كمك آنان به ساخت و احداث مدارس را از ضروریات می داند و برای افزایش جذب این افراد برنامه دارد. اما در آستانه برپایی شانزدهمین جشنواره خیرین مدرسه ساز شهر تهران با چهاربند مدیركل آموزش و پرورش شهر تهران گفت و گویی داشته‌ایم كه مشروح آن را در ادامه می خوانید:
تاریخ انتشار :۱۳۹۳ دوشنبه ۵ خرداد ساعت 00:00 تعداد بازدید : ۱۹۲۶


 برنامه های افزایش جذب و شناسایی خیرین جدید تهران
مدیر كل آموزش و پرورش شهر تهران با تأكید بر نقش خیران مدرسه ساز در تأمین فضاهای آموزشی و رفع كمبودهای موجود در این زمینه گفت: تأمین فضای آموزشی مناسب از جمله ضروریات آموزش و پرورش محسوب می شود كه همواره مورد توجه مسئولان این دستگاه بوده. بنابراین تلاش برای جذب خیرین بیشتر در آموزش و پرورش امری بدیهی است.
وی افزود: برنامه های ما برای جذب خیرین مدرسه ساز  عبارتند از:  تقویت نمایندگی‌های مجمع خیرین مدرسه‌ساز در مناطق و حمایت از فعالیت‌های آنان، بهره‌برداری از ظرفیت‌های انجمن اولیا و مربیان برای شناسایی و جذب خیرین جدید و اشاعه فرهنگ مدرسه‌سازی با استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی- اجتماعی و با تأكید بر تجلیل از خیرین مدرسه ساز.
چهار بند با بیان اینكه هر یك از مناطق شهر تهران ظرفیت‌های ویژه ای در بخش خیرین دارند، مثلاً منطقه 9 موقعیت صنعتی دارد و منطقه یك دارای موقیت خاص اقتصادی است اظهار داشت: علاوه بر راهكارهایی كه برای جذب خیرین ذكر شد برای استفاده از ظرفیت های ویژه و مزیت‌های نسبی برخی مناطق از طریق تشكل های مردم نهاد مانند شورایای‌های محلات و در مناطق صنعتی از طریق اتحادیه های كارآفرینی برای جذب خیران اقدام خواهیم كرد.
رتبه بندی نمایندگی های خیرین در مناطق
چهاربند با بیان اینكه افزایش فعالیت نمایندگی ها به جذب خیرین جدید كمك می كند اظهار داشت: فراهم كردن ساز و كارهای لازم  برای استقراركامل نمایندگی‌ها، فراهم كردن ساز و كار مناسب به منظور افزایش انگیزه فعالیت نمایندگی ها از طریق ارزیابی عملكرد و رتبه‌بندی آنها و فراهم كردن فرصت‌های مناسب به منظور تبادل میان نمایندگی‌ها و بهره‌گیری از نوآوری‌ها و خلاقیت‌های یكدیگر از جمله برنامه هایی است كه توسط آموزش و پرورش تهران برای توسعه فعالیت نمایندگی ها اجرا می شود.
وی تصریح كرد: بر این اساس به نظر  می رسد امسال با رتبه‌بندی نمایندگی های خیرین بر اساس نوع عملكرد و فعالیت های آنها شاهد گسترش فعالیت‌هایشان در عرصه جذب خیرین باشیم.
مدیر كل آموزش و پرورش شهر تهران در ادامه در پاسخ به این سئوال كه با توجه به رویكرد مدرسه محوری جشنواره های امسال كه به پیشنهاد شخص ایشان برگزار شده، تا كنون در تهران در تهران چند جشنواره داشته ایم گفت: از آنجا كه تعداد مدارس خیرساز در تهران زیاد است مشاركت آنها در اجرای جشنواره ها منجر به ایجاد ظرفیت قابل ملاحظه‌ای شد كه علاووه بر تأثیر مثبت در خیرین مدرسه ساز در خصوص فرهنگ سازی برای ساخت مدرسه هم تأثیر بسیار زیادی خواهد داشت. بر اساس آمارهای موجود تا كنون 59 جشنواره مدرسه ای و 14 جشنواره منطقه ای در تهران برگزار شده است.
35 درصد مدارس تهران  قدمتی بالای 65 سال دارند
چهاربند در بخش دیگری از این گفت و گو به نیازهای شهر تهران در خصوص فضای آموزشی و مشكل كمبود زمین در این شهر اشاره كرد و اظهار داشت: با توجه به اینكه مدارس تهران دارای سابقه طولانی هستند و بیش از 70 سال از عمر ساخت آنها می گذرد، امروزه به شدت نیازمند نوسازی بافت‌های فرسوده هستیم. در حال حاضر 35 درصد مدارس تهران چنین شرایطی دارند و به دلیل كمبود زمین راهی جز نوسازی مدارس فرسوده وجود ندارد. 
این مسئول ادامه داد: شهر تهران یك میلیون و 50 هزار نفر جمعیت دانش آموزی دارد كه حدود صد و نود هزار نفر از آنان در مدارس غیر دولتی تحصیل می كنند.  اما تراكم جمعیت دانش آموزی در كلاس های درس شهر تهران به دلیل كمبود فضاهای آموزشی بالاترین رقم را در كل كشور به خود اختصاص داده است. بنابراین امید است با كمك هر چه بیشتر خیرین گرانقدر بتوانیم با ساخت فضاهای آموزشی جدید تراكم دانش آموزی در كلاس های درس را كاهش دهیم.
به گفته وی در حال حاضر تهران بالغ بر 2 هزار و 550 مدرسه دولتی و یكهزار و 500 مدرسه غیردولتی دارد. حدود 36 درصد مدارس نوساز و 35 درصد دیگر فرسوده‌اند كه عمرشان بالای 65 سال است. 29 درصد دیگر نیز بین 10 تا 45 سال از قدمتشان می گذرد.
مدیر كل آموزش و پرورش شهر تهران در پایان با قدردانی از تلاش های خیران و كمك آنان در زمینه ساخت فضاهای آموزشی خواستار مشاركت هرچه بیشتر این افراد نیكوكار در رفع مشكلات فضاهای آموزشی شهر تهران شد.
 

سپیده شاه محمدی


اخبار مرتبط با این خبر
12
ردیفتیترتاریخ
1 همزمان با ایام مبارک دهه فجر مدرسه خیر ساز "هنرور" در منطقه 16 افتتاح شد ۱۳۹۸ سه شنبه ۱۵ بهمن
2 مجتمع آموزشی استثنایی خیّر سازدر منطقه 16 تهران پیشرفت 30 درصدی دارد ۱۳۹۸ چهارشنبه ۴ دي
3 فولادوند: کسی باور نمی کند تهران تا این حد مدرسه فرسوده دارد ۱۳۹۸ شنبه ۲ شهريور
4 جلسه هم اندیشی مسئولان نمایندگی مجمع با مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران برگزار شد ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۵ تير
5 مراسم کلنگ زنی مدرسه خیرساز دکتر گل نراقی در منطقه 3 تهران برگزار شد ۱۳۹۸ شنبه ۲۲ تير
6 فولادوند: 13 مدرسه استثنایی در شهر تهران به تخریب و بازسازی نیاز دارد ۱۳۹۸ چهارشنبه ۱۹ تير
7 عملیات ساخت مدرسه خیری باغچه بان 5 در منطقه 3 تهران آغاز شد ۱۳۹۸ چهارشنبه ۱۹ تير
8 جشنواره خیرین مدرسه ساز منطقه 18 تهران برگزار شد ۱۳۹۸ دوشنبه ۱۶ ارديبهشت
9 دفتر مجمع خیرین مدرسه ساز منطقه 14 افتتاح شد ۱۳۹۷ دوشنبه ۶ اسفند
10 آئین افتتاح دفتر نمایندگی خیرین مدرسه ساز منطقه 5 تهران برگزار شد ۱۳۹۷ يکشنبه ۱۳ آبان
11 مصطفی پالیزدار به عنوان مدیر آموزش و پرورش منطقه 16 منصوب شد ۱۳۹۷ شنبه ۱۸ فروردين
12 نیاز به ساخت 900 مدرسه تا 8 سال آینده ۱۳۹۶ سه شنبه ۹ آبان
13 مدرسه8کلاسه خیرساز زبیده آرهاشم در منطقه 3 تهران افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت ۱۳۹۵ دوشنبه ۹ اسفند
14 محمدحسین عدالت آذری به عنوان مدیر آموزش و پرورش منطقه 16 منصوب شد ۱۳۹۵ چهارشنبه ۴ اسفند
15 منطقه 22 تهران به 120 مدرسه جدید نیاز دارد ۱۳۹۵ شنبه ۱۸ دي
16 افتتاح مدرسه 9 کلاسه خیرساز دکتر نجفی در منطقه 3 تهران ۱۳۹۵ شنبه ۱۰ مهر
17 حضور یک میلیون و 100 هزار دانش‌آموز در 2500 مدرسه دولتی پایتخت در مهرماه ۱۳۹۵ سه شنبه ۹ شهريور
18 مراحل ساخت مدرسه ایرانمهر در منطقه 11 تهران آغاز شد ۱۳۹۴ دوشنبه ۲۲ تير
19 120 فعالیت اصلی در 12 ماه ۱۳۹۴ يکشنبه ۱۰ خرداد
20 توسعه فضاهای آموزشی استاندارد با مشارکت خیرین در پایتخت ۱۳۹۴ شنبه ۹ خرداد
12

تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  

خبرنامه