۱۳۹۸ يکشنبه ۴ اسفند - 2/23/2020 5:57:43 PM / تهران - 5:57 عصر
آرشیو خبر کد خبر: 787  
پنجمین طرح یاران در روستای مرتضی گرد منطقه 19 تهران انجام شد؛

مشارکت 4 نیکوکار در تکمیل یک واحد آموزشی

شاید اندکی دور از ذهن است که تهران هم روستا دارد اما در نزدیکی منطقه 19 تهران محله ای به نام مرتضی گرد واقع شده که تفاوت چندانی با روستاهای محروم و دورافتاده کشورمان ندارد و اکثر ساکنین آن را مهاجرین و اتباع بیگانه تشکیل می دهند. همین دو سال پیش بود که دختران و پسران روستا با مینی بوس و یا پای پیاده مسافت های طولانی را طی می کردند تا به مدرسه شان برسند. سختی راه، کلاس های پرجمعیت، تحصیل در کانکس ها تنها بخشی از مشکلات دانش آموزان این روستا بودکه بچه ها با آن دست و پنجه نرم می کردند اما سال گذشته افرادی بی ادعا پا به این روستا گذاشتند و به تمامی نگرانی های والدین دانش آموزان پایان دادند؛ خیرینی که با همت والای خود بانی ساخت مدرسه ای 9 کلاسه در این روستا شدند. این مدرسه با زیربنایی در حدود 1060 متر مربع و امکاناتی از قبیل کتابخانه و نمازخانه با مشارکت 4 خیر مدرسه ساز؛ خانم ها سپیده روستایی، طاهره تربتی فرد، طاهره توکلی و آقای غلامرضا رایضی در مهرماه سال 93 افتتاح شد و تمامی دانش آموزان این روستا، بدون دغدغه در کلاس های درس خود حاضر شدند. به همین دلیل در این گزارش با خیرین این مدرسه به گفت و گو نشستیم که در زیر می خوانید:
تاریخ انتشار :۱۳۹۴ شنبه ۲ خرداد ساعت 00:00 تعداد بازدید : ۱۴۶۹


از شادی بچه های روستا خوشحالم
طرح یاران 5 با مشارکت بانوی نیکوکار، سپیده روستایی کلید خورد. این خیّر مدرسه ساز که بنا بر وصیت دایی اش  پا به عرصه مدرسه سازی گذاشت، زمانی که مطلع شددختران این روستا بایدپای پیاده مسافت های طولانی را طی کنند تا به مدرسه خود برسند، بسیار تحت تاثیر قرار گرفت و بیدرنگ ساخت مدرسه در این روستا را آغاز کرد. خودش درباره این اقدام می گوید: زمانی که از نزدیک با مشکلات دانش آموزان این روستا آشنا شدم بسیار تحت تاثیر قرار گرفتم. تصورش هم برایم مشکل بود که دانش آموزان دختر با مینی بوس و پای پیاده مجبورند مسافت های طولانی را طی کنند تا به موقع به مدرسه شان برسند؛ با خودم گفتم همین جا باید وصیت دایی ام را عملی کنم و برای این دانش آموزان مدرسه ای بسازم و بی درنگ کار ساخت این مدرسه را آغاز کردم.
این بانوی  نیکوکار ادامه داد: مهرماه که مدرسه افتتاح شد بسیار خوشحال بودم که بچه ها در مدرسه نو با امکانات مناسب درس می خوانند و دیگر مجبور نیستند سختی های بسیاری را تحمل کنند تا بتوانند در کلاس های درس خود حاضر شوند.
روستایی مدرسه سازی را خودسازی می داند و می گوید: برای اینکه کار خیری را آغاز کرد، باید اول خودمان را بسازیم تا با کار ما، جامعه ساخته شود. بسیار خوشحال شدم که خیرین دیگر نیز در این پروژه مشارکت کردند و مراحل ساخت مدرسه با سرعت بیشتری انجام شد و مهرماه، بچه ها بر سر میز و نیمکت کلاس های جدید خود نشستند. 
 پس اندازم را صرف مدرسه سازی کردم
طاهره تربتی فر، از دیگر خیرین این مدرسه بود که مبلغ صد میلیون تومان برای ساخت این مدرسه مشارکت کرد. این بانوی نیکوکار که پس انداز خود را این راه خرج کرد، بسیار خوشحال است که بچه های روستا در آرامش و بدون دغدغه درس می خوانند. او در این باره می گوید: با پیشنهاد نوه ام که خودش در مدرسه تیزهوشان درس می خواند تصمیم گرفتم پس اندازی که داشتم را برای بچه های مناطق محروم مدرسه بسازم. زمانی که مسئولین مجمع، روستای مرتضی گرد را پیشنهاد دادند بسیار خوشحال شدم زیرا همیشه دوست داشتم کاری برای این دانش آموزان انجام دهم.
روزی که در مراسم افتتاحیه این مدرسه شرکت کردم، احساسی که از شادی بچه ها داشتم برایم بی نظیر بود زیرا آن ها مدرسه ای نو، نزدیک محل زندگیشان و با بهترین امکانات دارند.
آرزویی که محقق شد
داستان مشارکت غلامرضا رایضی خیر دیگر این مدرسه، حکایت جالبی دارد. آقای رایضی به نیت پسرش در ساخت این مدرسه مشارکت کرده اما انگار دست سرنوشت او را به سمت روستای مرتضی گرد کشانده است. این روستا، دقیقا نزدیک محلی است که "روح الله " پسرش در آنجا تصادف کرده و برای همیشه جمع خانواده اش را تنها گذاشته است. آقای رایضی دراین باره می گوید: روح الله همیشه دوست داشت شرایطی را فراهم کند که بچه ها در بهترین مدارس درس بخوانند اما دست اجل مهلت نداد و او سی ساله از دنیا رفت. برحسب تقدیر، مکانی که اعضای خیرین مدرسه ساز برای ساخت مدرسه  به ما معرفی کردند، نزدیک محلی بود که روح الله در آنجا تصادف کرد و همین موضوع باعث شد من و خانواده ام بی درنگ قبول کنیم که در این محل مدرسه بسازیم. فقط در این باره یک کلمه می توانم بگویم : آرزوی روح الله با شادی بچه های مرتضی گرد جامه عمل پوشانده شد.
از اجرای طرح یاران راضی ام
"طاهره توکلی تهرانی" 78 سال سن دارد و مبلغ 10 میلیون تومان در ساخت این مدرسه مشارکت کرده است.او از اجرای طرح یاران در این روستا بسیار راضی است و می گوید : این طرح ایده بسیار خوبی است که خیرین می توانند با هر مبلغی در آن مشارکت کنند و ثمره کارشان را ببینند زیرا ساخت یک مدرسه ممکن است، هزینه های بسیاری داشته باشد و همه افراد نتوانند یک مدرسه را کامل بسازند اما با اجرای طرح یاران می توانند به راحتی در ساخت یک مدرسه مشارکت کنند.
این خیر نیکوکار روز افتتاحیه این مدرسه را بهترین روز زندگی خود می داند، می گوید : سهم من مانند قطره ای بود که در این دریا هزینه شد اما همین که شادی دانش آموزان را دیدم تمامی آرزوهایم برآورده شد.

 

برچسب ها برچسب ها برچسب هاطرح یاران 5


اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 مشارکت 4 نیکوکار در تکمیل یک واحد آموزشی ۱۳۹۴ شنبه ۲ خرداد

تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  

خبرنامه