۱۳۹۹ دوشنبه ۲۳ تير - 7/13/2020 10:11:47 PM / تهران - 9:11 عصر
آرشیو خبر کد خبر: 1724  

یادداشت به بهانه كلنگ زنی مدرسه دریادلان سرافراز در منطقه 22

خبر كلنگ زنی سه مدرسه در منطقه 22 شهرداری تهران در روزهای پایانی دهه فجر امسال خبری مسرت بخش و امیدی برای شروع ساخت و احداث مدارس جدید در این منطقه به شدت نیازمند بود. منطقه ای با جمعیت دانش آموزی 14 هزار نفری كه به جد نیازمند توسعه فضای آموزشی و ساخت بناهای جدید آموزشی است.
تاریخ انتشار :۱۳۹۶ يکشنبه ۲۹ بهمن ساعت 00:00 تعداد بازدید : ۴۸۲
 
در بهمن ماه امسال كلنگ احداث سه مدرسه توسط اداره نوسازی مدارس در منطقه 22 تهران به زمین زده شد كه یكی از آنها پروژه ای 15 كلاسه و به نام دریادلان سرافراز است. این پروژه به پاس گرامیداشت یاد و خاطره شهدای كشتی سانچی ساخته می شود كه به گفته مسوولان تا دهه فجر سال آینده به بهر‌ه‌برداری می رسد و پذیرای دانش آموزان مقطع ابتدایی این منطقه خواهد شد.
ساخت و احداث این مدرسه در اولین قدم از مهجرت تعداد قابل توجهی از دانش آموزان ساكن منطقه 22 به مناطق دیگر به ویژه مدارس منطقه 5 آموزش و پرورش جلوگیری می كند چرا كه هر روزه تعداد زیادی از دانش آموزان ساكن منطقه 22 ناچارند به دلیل كمبود فضای آموزشی به مدارس مناطق دیگر به ویژه منطقه 5 بروند و همین امر ضمن تحمیل دوره راه به دانش آموزان منطقه 22 حجم دانش آموز در كلاس های منطقه 5 شهرداری را نیز افزایش می دهد.
در حال حاضر تنها 75 مدرسه دولتی و غیردولتی در منطقه 22 وجود دارد در حالیكه بنا به گفته مدیركل نوسازی مدارس شهر تهران این منطقه با توجه به جمعیت فعلی به 250 مدرسه نیاز دارد.
نكته دیگر اینكه منطقه 22 شهر تهران كه مدارس آن توسط آموزش و پرورش منطقه 5 اداره می شود منطقه ای به شدت مهاجرپذیر با جمعیت رو به رشد است كه هر ساله تعداد زیادی به جمعیت آن اضافه می شود ضمن آنكه هنوز بسیاری از برج های بلندمرتبه و مجتمع های مسكونی این منطقه نیمه ساز هستند اما به زودی تكمیل و پر از جمعیت خواهند شد.
همه این ها كافی است كه باقری مدیركل آموزش و پرورش شهر تهران در مراسم كلنگ زنی این مدارس منطقه ۲۲ ، این منطقه را فقیرترین مکان کشور از نظر فضای آموزشی بداند و بگوید: سرانه آموزشی شهر تهران از میانگین کشور پایین تر است و در تهران منطقه  ۲۲ فقیرترین است. در این منطقه بسیار برج ساخته شده که فضای آموزشی برای آن ها مهیا نشده است. رویکرد مدیریت جدید شهرداری و شورای شهر و استانداری همت کردن برای حل این مشکل است که این غفلت جبران شود.
به استنادگفته مدیركل آموزش و پرورش شهر تهران بسیار جای امید است كه مسوولان شهری بلند مرتبه سازان و سازندگان مجمتع های مسكونی را مجاب به پیروی از قانون كنند تا آنان مكلف باشند در كنار ساخت چندین هزار واحد مسكونی مدرسه مورد نیاز را نیز برای اهالی ساكن در این مجتمع ها تأمین كنند همچنین آموزش و پرورش نیز در رفع این مشكل همت گمارده و كمبود فضای آموزشی در منطقه 22 را جبران كند.
اما در این میان جای خالی مدارس خیری در منطقه 22 به خوبی احساس می شود مدارسی كه در تمامی مناطق تهران و گاه بیش از 10 مدرسه در یك منطقه ساخته شده اند در حالی كه در منطقه 22 هنوز یك مدرسه خیری هم به بهره‌برداری نرسیده است.
هم اكنون كه نوسازی مدارس با كلنگ زنی مدرسه دریادلان سرافراز اولین گام را برای رفع و یا حداقل كاهش مشكل كمبود فضی آموزشی در منطقه 22 برداشته است از خیرین نیك اندیش نیز تقاضا می شود نیازهای این منطقه را بیشتر مورد توجه قرار دهند و منطقه 22 را از نعمت مدارس خیری بهره‌مند كنند.
باشد كه احداث اولین مدرسه خیری زمینه ای شود برای ورود هرچه بیشتر خیرین به این منطقه محروم از نظر فضای آموزشی. 
 
 سپیده شاه محمدی 
 
برچسب ها برچسب ها برچسب هایاداداشت , سانچی


اخبار مرتبط با این خبر

تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  

خبرنامه