۱۳۹۸ يکشنبه ۴ اسفند - 2/23/2020 4:56:38 PM / تهران - 4:56 عصر
آرشیو خبر کد خبر: 786  

کمک دو نیکوکار برای بازسازی یک مدرسه در محله جنت آباد

ساخت مدرسه به دست خیرین در كشور ما موضوع تازه‌ای نیست و سال‌های سال است كه خیران در نقاط مختلف كشور مدرسه می سازند و آن را به آموزش و پرورش اهدا می كنند. اما دو سالی است كه از سوی مجمع خیرین مدرسه ساز طرح جدیدی در كشور به اجرا درآمده كه در قالب آن كمك‌های خیرین به شكلی متفاوت جذب می شود و به مدرسه‌سازی اختصاص می یابد.
تاریخ انتشار :۱۳۹۴ شنبه ۲ خرداد ساعت 00:00 تعداد بازدید : ۸۰۶


شیوه مرسوم، آن بوده كه خیّری هر آنچه در توان دارد را برای مدرسه سازی به آموزش و پرورش اهدا كند كه با آن مبلغ گاه یك مدرسه ساخته و یا مدرسه ای تجهیز می شود. در مواردی هم یك خیّر خود ساخت مدرسه را متعهد شده و مراحل احداث را پیگیری می كند. در حالیكه كه طرح یاران با تجمیع كمك‌های دو یا چند خیر پروژه‌ای بزرگ و مهم را در كشور به بهره‌برداری می رساند. به بیان دیگر در طرح یاران كمك‌های چند خیر برای ساخت یك مدرسه كه عمدتا از پروژه‌های نیمه كاره است استفاده می شود كه قطعا در تأمین فضاهای آموزشی و رفع مشكلات این حوزه بسیار تأثیر گذار است.
در قالب طرح یاران كه از سال 1391 به اجرا درآمده تا كنون 6 مدرسه در تهران ساخته شده و به بهره‌برداری رسیده‌است؛ پروژه‌های نیمه‌كاره‌ای كه برای تكمیل آن مبالغی هنگفت نیاز بود اما با تجمیع كمك‌های خیرین ساخت آن به نتیجه رسید.
ششمین پروژه در محله جنت آباد منطقه 5 تهران
یكی از این مدارس كه ششمین پروژه طرح یاران تهران  محسوب می شود، مدرسه‌ای در منطقه 5 آموزش و پرورش محله جنت‌آباد است كه كلنگ احداث آن چندی پیش با حضور خیرین و مسئولان آموزش و پرورش به زمین زده شد.
دی ماه امسال كلنگ احداث این مدرسه در زمینی به مساحت 700 متر مربع به زمین زده شد و ساخت آن از همان روز با جدیدت آغاز شد تا آنجا كه در حال حاضر، سقف مدرسه زده شده و پیش‌بینی می شود تا مهر ماه به بهره‌برداری برسد.
این مدرسه كه احتمالا پذیرای دانش آموزان پسردر مقطع ابتدایی خواهد بود شش كلاس درس خواهد داشت و ممكن است در صورت فراهم بودن فضا تعداد كلاس‌ها به 8 باب افزایش یابد.
زمین این مدرسه از سوی آموزش و پرورش منطقه تأمین شده و بنای آن نیز به همت خیرین و اختصاص بیش از 600 میلیون تومان احداث می شود.
خیرین گرانقدری كه برای ساخت این مدرسه مشاركت كرده‌اند رضا شیعه دوست و محمدرضا جابرانصاری هستند كه هر یك با اختصاص مبلغی برابر با 300 میلیون تومان در این كار خیر وارد شده‌اند.
به همین منظور با خیرین سازنده ششمین مدرسه طرح یاران تهران به گفت و گو نشسته‌ایم كه مشروح آن را در ادامه می خوانید:
امیدوارم دانش‌آموزان امروز مدرسه‌سازان آینده باشند
محمدرضا جابرانصاری 65 ساله،‌ دارای سه فرزند و از فعالان صنعت فولاد كشور است. این حرفه، شغل خانوادگی‌اشان است و از قضا پرداختن به امور خیر نیز در بین آنان به صورت خانوادگی انجام می شود.
وی اخیرا با اهدای مبلغ 300 میلیون تومان و در قالب طرح یاران ساخت مدرسه‌ای در منطقه 5 را متعهد شده اما سابقه همكاری خود با مجمع خیرین مدرسه‌ساز را به سال‌های گذشته تعمیم می دهد. او می گوید: از سال‌ها پیش و حتی از بدو تأسیس در زمینه های گوناگون با مجمع خیرین مدرسه‌ساز همكاری داشته‌ام و ارتباط من با این نهاد موضوع جدیدی نیست.
جابرانصاری در خصوص اجرای طرح یاران در مجمع می افزاید: این طرح به ویژه به آن دلیل كه ساخت مدارس نیمه كاره را به اتمام می رساند بسیار اهمیت دارد و من هم به همین دلیل، تمایل داشتم در این پروژه مشاركت داشته باشم چرا كه هم یك مدرسه را به سرانجام می رساند و هم با مبلغی كه من برای این كار در نظر گرفته بودم تناسب داشت.
این خیّر، مدرسه سازی را كاری فرهنگی می داند كه بر دیگر كارهای خیر ارجحیت دارد چرا كه مدرسه با تربیت نسل آینده به علت ها می پردازد.
وی در پیامی به دانش آموزان به ویژه آنهایی كه قرار است در این مدرسه تحصیل كنند خواست با جدیت هرچه تمام‌تر درس بخوانند و از امكاناتی كه به همت مردم در اختیار آنان قرار داده شده نهایت استفاده را ببرند.
جابرانصاری ابراز امیدواری كرد: روزی بشود كه دانش‌آموزان این مدرسه هم برای نسل‌های آینده مدرسه بسازند.
آرزویم شادی بچه هاست
آرزویش به پایان رسیدن مراحل ساخت مدرسه و دیدن شور و نشاط دانش آموزان در حیاط و كلاس‌های درس آن است. حضور بچه ها در مدرسه را مایه مباهات می داند و برای دیدن آن روز لحظه شماری می‌كند. با عشق و اخلاص كامل به عرصه مدسه‌سازی قدم گذاشته و حاصل یك عمر زندگی مشترك با همسرش را در این راه هزینه كرده‌است. از تصمیمش فوق‌العاده رضایت دارد و خداوند را شاكر است كه در فراهم كردن اسباب كار او را یاری داده.
رضا شیعه دوست خیر مدرسه ساز در دهه 80 زندگی قرار دارد. فوق لیسانس علوم نظامی و بازنشسته ارتش است. سه فرزند دختر و یك پسر دارد و زندگیش سراسر،‌ عشق،‌ تلاش و امید ‌است.
وی در خصوص ورودش به عرصه مدرسه سازی و انتخاب اپن پروژه می گوید: طبق بررسی كه انجام دادم این محل را برای ساخت مدرسه مناسب دیدم چرا كه فضایی بزرگ با ظرفیت بالا است و دانش آموزان می توانند از فضای آن به خوبی استفاده كنند.
این خیرمدرسه ساز دانش آموزان امروز را آینده سازان كشور دانست و گفت امیدوارم بچه‌های این مدرسه با تلاش وافر درس بخوانند و به مدارج بالای علمی برسند ضمن آنكه كادر آموزش و پرورش ما نیز انسان‌هایی متعهد وكاردان هستند كه برای تربیت صحیح بچه ها نهایت تلاش خود را به كار می برند. 
 

سپیده شاه محمدی
 

برچسب ها برچسب ها برچسب هاطرح یاران 6


اخبار مرتبط با این خبر

تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  

خبرنامه