۱۳۹۸ شنبه ۲۶ مرداد - 8/17/2019 6:02:50 PM / تهران - 5:02 عصر
آرشیو خبر کد خبر: 1616  
گفت و گو با یک زوج خیر تهرانی؛

کار خیر را فرزندانمان از ما یادمی گیرند

سال های سال تحصیل و کار در اروپا اورا به این فکر انداخت که آموزش مهمترین مقوله برای پیشرفت کشورش است. این موضوع و مشاهده نیازمندی های دانش آموزان در نقاط محروم، زمینه ای برای خیر مدرسه ساز شدن سیاوش زرآزوند شد.زرآزوند یکی از خیرین جوان پایتخت است که تا به حال دو مدرسه یکی در جاجرود و یکی در منطقه 7 تهران احداث کرده و سومین مدرسه اش در منطقه 11 تهران با پیش بینی های انجام شده تا پایان سال جاری به بهره برداری می رسد. این موضوع زمینه ای شد تا گفت و گویی صمیمانه با ایشان انجام دهیم :
تاریخ انتشار :۱۳۹۶ سه شنبه ۳۱ مرداد ساعت 00:00 تعداد بازدید : ۵۸۵


"همیشه دوست داشتم کاری ماندگار انجام دهم" . زرآزوند با بیان این جمله می گوید: پس از سال ها تحصیل و کار دراروپا، وقتی به ایران برگشتم همیشه دوست داشتم کارخیری انجام دهم که ماندگار باشد. در این زمینه، با دوستان مختلفی مشورت کردم و  در کارهای خیر بسیاری فعالیت کردم اما همیشه تصورم این بود که بچه ها با تحصیل آیندشان را می سازد و مدرسه سازی بهترین اقدام  است چون تحصیل خصوصا برای اقشار ضعیف جامعه، باعث رهایی از بسیاری معضلات اجتماعی می شود.
وی با اشاره به این موضوع که امروزه در کشورهای توسعه یافته بیشتر روی مقوله آموزش کار می کنند ادامه می دهد: امروزه در کشورهای صنعتی توسعه یافته،  اهمیت آموزش شناخته تر شده است، تاجاییکه اکثر مردمان کشورتحصیلات بالایی دارند و سال های سال است روی  مقوله آموزش با جدیت بیشتری کار می کنند. اهیت مبحث آموزش در این کشور ها به حدی است که حتی کشورهایی که معادن و ذخایر قابل توجهی ندارند از طریق آموزش درآمدهای بسیار بالایی کسب کرده اند و وضعیت خود را به حد مطلوبی رسانده اند. با توجه به این موضوع، مقوله اموزش در کشورهای کمتر توسعه یافته مانند ایران اهمیت بالاتری پیدا می کند زیرا محروم ماندن بچه ها از تحصیل باعث معضلاتو اسیب های جبران ناپذی اجتماعی می شود.
زرآزوند روحیه کار خیر را در مردمان ایران بسیار پررنگ می داند  و می گوید: کار خیر از قدیم الایام  در بین ایرانی ها بسیار مرسوم بوده اما این هدف باید در بینشان تقویت شودکه وظیفه همه است که  به دانش آموزان کمک کنند تا کشور پیشرفت کند.
وی نقش خانواده اش را در این مسیر خیر، بسیار پررنگ می د اند و ادامه می دهد:  خانواده ام، خصوصا همسرم در این مسیر بسیار مشوقم بودند و همراهی و همدلی که در  این مسیر به من می دادند، باعث شد تا این کار را با روحیه و توان بیشتری دنبال کنم. 
همسرم در فعالیت های خیر همیشه پیشقدم است
 همسر خیر بودن شاید نعمتی است که نصیب هرکسی نمی شود؛ مریم خسروی همسر آقای زرآزوند که مشوق اصلی ایشان در ساخت مدارس بوده اند، درباره فعالیت های خیر او می گوید: سیاوش با اینکه سال های سال در ایران زندگی نمی کرد اما همیشه تعصب خاصی به کشورش داشت و همیشه می خواست کار ماندگاری برای میهنش انجام دهد و مطالعه و تحقیقات  بسیاری انجام داد تا یک مسیر هدف دار داشته باشد و در نهایت به این نتیجه رسید که درمدرسه سازی مشارکت کند.  
خسروی با بیان اینکه همیشه علاقه داشته که در راه خیر، همراه و همقدم همسرش باشد ادامه می دهد: در همه مراحل زندگی در کنار همسرم قدم برمی دارم ولی در این مسیر بسیار همراهی اش کردم زیرا خودم هم به این کار علاقه داشتم  و می دانستم با ساخت هر مدرسه در یک زندان بسته می شود.
وی ادامه می دهد: ما باید روحیه کار خیر را به نسل بعد انتقال دهیم وقتی بچه ها ما کار خیر ما را می بینند حتما در آینده خودشان هم خیر می شوند و این کار نسل به نسل ادامه پیدا می کند.
وی در پایان تنها هدف خودش و همسرش را امدرسه سازی نمی داند و می گوید : به عقیده من و همسرم، مدرسه سازی به تنهایی کافی نیست بلکه باید امکانات و شرایط تحصیل را هم برای دانش آموزان مدرسه مان فراهم  کنیم تا بچه های مدرسه در آرامش و آسایش کامل درس بخوانند.
 خسروی در پایان نقش خانم ها را در جهت دهی فعالیت همسرشان در امرم درسه سازی بسیار موثر می داند و می گوید: فعالیت بانوان در کار خیر بسیار اهمیت دارد زیرا آن ها با روحیه دهی باعث می شوند فعالیت همسرشان با شتاب و سرعت بهتری انجام شود و این کارباعث ترویج این فرهنگ در بین فرزندانشان نیز می شود. 
 

غزاله دیبایی
 

برچسب ها برچسب ها برچسب هاخیرین


اخبار مرتبط با این خبر
12345678910...>>
ردیفتیترتاریخ
1 معرفی اعضای هیات مدیره مجمع خیرین مدرسه ساز شهر تهران در دوره دهم ۱۳۹۸ يکشنبه ۲۰ مرداد
2 اولین جلسه خیرین مدرسه ساز تهران با صنف لوازم خانگی برگزار شد ۱۳۹۸ شنبه ۱۹ مرداد
3 جلسه مجمع عمومی عادی و انتخابات هیئت مدیره و بازرسان مجمع خیرین مدرسه ساز شهرتهران در دوره دهم برگزار شد ۱۳۹۸ چهارشنبه ۱۶ مرداد
4 دیدار با خیر مدرسه ساز "سیاوش زرآزوند"/ آینده دانش آموزان در مدارس امروز ساخته می شود ۱۳۹۸ سه شنبه ۱۵ مرداد
5 امضا تفاهم نامه ساخت مدرسه ای 9کلاسه در جشنواره های خیرین مدرسه ساز منطقه 11شهر تهران ۱۳۹۸ دوشنبه ۱۴ مرداد
6 اولین جلسه هم اندیشی روابط عمومی مجمع خیرین مدرسه ساز شهر تهران با روابط عمومی مناطق آموزش و پرورش تهران برگزار شد ۱۳۹۸ يکشنبه ۱۳ مرداد
7 "پیام تشکر و اعتذار "محمدرضا قربانی مدیر عامل مجمع خیرین مدرسه ساز شهرتهران به مناسبت در گذشت مادر گرانقدرشان ۱۳۹۸ يکشنبه ۱۳ مرداد
8 مراسم یادبودچهلمین روز درگذشت دکتر حافظی برگزار شد ۱۳۹۸ سه شنبه ۱ مرداد
9 مراسم کلنگ زنی دبستان دخترانه رستگار(نرجس) در منطقه 11 تهران ۱۳۹۸ يکشنبه ۳۰ تير
10 پیام تسلیت مجمع خیرین مدرسه ساز شهر تهران به مناسبت درگذشت مادر گرامی دکتر قربانی مدیرعامل مجمع تهران و مدیر کل مشارکت های مردمی سازمان نوسازی مدارس کشور ۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۶ تير
11 دیدار با خانواده رضاسطوت منش، خیر مدرسه ساز "۹۵ ساله"/ هفت مدرسه تقدیم به دانش آموزان گلستانی ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۵ تير
12 جلسه هم اندیشی مسئولان نمایندگی مجمع با مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران برگزار شد ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۵ تير
13 نهمین سالگرد جاودانگی مرد نکونام مدرسه‌سازی، زنده یاد "حسنعلی علیپور" ۱۳۹۸ يکشنبه ۲۳ تير
14 پایان پروژه بازسازی مدرسه باغچه بان تا مهر 99 ۱۳۹۸ چهارشنبه ۱۹ تير
15 فرزندان خیر مدرسه‌سازی که راه پدر را ادامه می دهند ۱۳۹۸ چهارشنبه ۱۹ تير
16 عملیات ساخت مدرسه خیری باغچه بان 5 در منطقه 3 تهران آغاز شد ۱۳۹۸ چهارشنبه ۱۹ تير
17 جلسه هیات مدیره مجمع خیرین مدرسه ساز شهر تهران برگزار شد ۱۳۹۸ چهارشنبه ۱۲ تير
18 دانش آموزان دبیرستان غفاری منطقه 2 یاد مرحوم حافظی را گرامی داشتند ۱۳۹۸ سه شنبه ۱۱ تير
19 هشتمین جلسه خیرین مدرسه ساز منطقه8 تهران برگزار شد ۱۳۹۸ سه شنبه ۱۱ تير
20 ناصر قفلی رئیس جامعه خیرین مدرسه ساز کشور شد ۱۳۹۸ سه شنبه ۱۱ تير
12345678910...>>

تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  

خبرنامه