۱۳۹۹ دوشنبه ۱۱ فروردين - 3/30/2020 6:25:12 PM / تهران - 5:25 عصر
آرشیو خبر کد خبر: 1616  
گفت و گو با یک زوج خیر تهرانی؛

کار خیر را فرزندانمان از ما یادمی گیرند

سال های سال تحصیل و کار در اروپا اورا به این فکر انداخت که آموزش مهمترین مقوله برای پیشرفت کشورش است. این موضوع و مشاهده نیازمندی های دانش آموزان در نقاط محروم، زمینه ای برای خیر مدرسه ساز شدن سیاوش زرآزوند شد.زرآزوند یکی از خیرین جوان پایتخت است که تا به حال دو مدرسه یکی در جاجرود و یکی در منطقه 7 تهران احداث کرده و سومین مدرسه اش در منطقه 11 تهران با پیش بینی های انجام شده تا پایان سال جاری به بهره برداری می رسد. این موضوع زمینه ای شد تا گفت و گویی صمیمانه با ایشان انجام دهیم :
تاریخ انتشار :۱۳۹۶ سه شنبه ۳۱ مرداد ساعت 00:00 تعداد بازدید : ۶۷۵


"همیشه دوست داشتم کاری ماندگار انجام دهم" . زرآزوند با بیان این جمله می گوید: پس از سال ها تحصیل و کار دراروپا، وقتی به ایران برگشتم همیشه دوست داشتم کارخیری انجام دهم که ماندگار باشد. در این زمینه، با دوستان مختلفی مشورت کردم و  در کارهای خیر بسیاری فعالیت کردم اما همیشه تصورم این بود که بچه ها با تحصیل آیندشان را می سازد و مدرسه سازی بهترین اقدام  است چون تحصیل خصوصا برای اقشار ضعیف جامعه، باعث رهایی از بسیاری معضلات اجتماعی می شود.
وی با اشاره به این موضوع که امروزه در کشورهای توسعه یافته بیشتر روی مقوله آموزش کار می کنند ادامه می دهد: امروزه در کشورهای صنعتی توسعه یافته،  اهمیت آموزش شناخته تر شده است، تاجاییکه اکثر مردمان کشورتحصیلات بالایی دارند و سال های سال است روی  مقوله آموزش با جدیت بیشتری کار می کنند. اهیت مبحث آموزش در این کشور ها به حدی است که حتی کشورهایی که معادن و ذخایر قابل توجهی ندارند از طریق آموزش درآمدهای بسیار بالایی کسب کرده اند و وضعیت خود را به حد مطلوبی رسانده اند. با توجه به این موضوع، مقوله اموزش در کشورهای کمتر توسعه یافته مانند ایران اهمیت بالاتری پیدا می کند زیرا محروم ماندن بچه ها از تحصیل باعث معضلاتو اسیب های جبران ناپذی اجتماعی می شود.
زرآزوند روحیه کار خیر را در مردمان ایران بسیار پررنگ می داند  و می گوید: کار خیر از قدیم الایام  در بین ایرانی ها بسیار مرسوم بوده اما این هدف باید در بینشان تقویت شودکه وظیفه همه است که  به دانش آموزان کمک کنند تا کشور پیشرفت کند.
وی نقش خانواده اش را در این مسیر خیر، بسیار پررنگ می د اند و ادامه می دهد:  خانواده ام، خصوصا همسرم در این مسیر بسیار مشوقم بودند و همراهی و همدلی که در  این مسیر به من می دادند، باعث شد تا این کار را با روحیه و توان بیشتری دنبال کنم. 
همسرم در فعالیت های خیر همیشه پیشقدم است
 همسر خیر بودن شاید نعمتی است که نصیب هرکسی نمی شود؛ مریم خسروی همسر آقای زرآزوند که مشوق اصلی ایشان در ساخت مدارس بوده اند، درباره فعالیت های خیر او می گوید: سیاوش با اینکه سال های سال در ایران زندگی نمی کرد اما همیشه تعصب خاصی به کشورش داشت و همیشه می خواست کار ماندگاری برای میهنش انجام دهد و مطالعه و تحقیقات  بسیاری انجام داد تا یک مسیر هدف دار داشته باشد و در نهایت به این نتیجه رسید که درمدرسه سازی مشارکت کند.  
خسروی با بیان اینکه همیشه علاقه داشته که در راه خیر، همراه و همقدم همسرش باشد ادامه می دهد: در همه مراحل زندگی در کنار همسرم قدم برمی دارم ولی در این مسیر بسیار همراهی اش کردم زیرا خودم هم به این کار علاقه داشتم  و می دانستم با ساخت هر مدرسه در یک زندان بسته می شود.
وی ادامه می دهد: ما باید روحیه کار خیر را به نسل بعد انتقال دهیم وقتی بچه ها ما کار خیر ما را می بینند حتما در آینده خودشان هم خیر می شوند و این کار نسل به نسل ادامه پیدا می کند.
وی در پایان تنها هدف خودش و همسرش را امدرسه سازی نمی داند و می گوید : به عقیده من و همسرم، مدرسه سازی به تنهایی کافی نیست بلکه باید امکانات و شرایط تحصیل را هم برای دانش آموزان مدرسه مان فراهم  کنیم تا بچه های مدرسه در آرامش و آسایش کامل درس بخوانند.
 خسروی در پایان نقش خانم ها را در جهت دهی فعالیت همسرشان در امرم درسه سازی بسیار موثر می داند و می گوید: فعالیت بانوان در کار خیر بسیار اهمیت دارد زیرا آن ها با روحیه دهی باعث می شوند فعالیت همسرشان با شتاب و سرعت بهتری انجام شود و این کارباعث ترویج این فرهنگ در بین فرزندانشان نیز می شود. 
 

غزاله دیبایی
 

برچسب ها برچسب ها برچسب هاخیرین


اخبار مرتبط با این خبر
12345678910...>>
ردیفتیترتاریخ
1 مشارکت یک میلیارد تومانی خیر 84 ساله برای ساخت مدرسه در تهران ۱۳۹۸ يکشنبه ۲۵ اسفند
2 آیین احداث مدرسه امام حسن مجتبی (ع) در منطقه 8 تهران برگزار شد ۱۳۹۸ شنبه ۱۹ بهمن
3 ویژه نامه درگذشت رئیس جامعه خیرین مدرسه ساز کشور در خبرگزاری پانا منتشر شد ۱۳۹۸ سه شنبه ۱۵ بهمن
4 همزمان با ایام مبارک دهه فجر مدرسه خیر ساز "هنرور" در منطقه 16 افتتاح شد ۱۳۹۸ سه شنبه ۱۵ بهمن
5 جلب رضایت خیرین اولویت اول مجمع خیرین مدرسه ساز شهر تهران ۱۳۹۸ چهارشنبه ۹ بهمن
6 عملیات ساخت مدرسه خیرساز خدیجه الکبری (س) آغاز شد ۱۳۹۸ چهارشنبه ۹ بهمن
7 مدارس خیرساز فاطمه عرب و کاظمیه در منطقه 17 تهران افتتاح شد ۱۳۹۸ شنبه ۵ بهمن
8 عملیات ساخت مدرسه خیرساز شهید رحیمی در منطقه ۴ تهران آغاز شد ۱۳۹۸ چهارشنبه ۲ بهمن
9 افراد واجد شرایط برای کار در دفاتر نمایندگی مجامع خیرین در مناطق شهر تهران انتخاب شدند ۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۵ دي
10 احداث بزرگترین مجتمع آموزشی و ورزشی خیرساز كشور درتهران به نام سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی ۱۳۹۸ سه شنبه ۱۷ دي
11 پیام تسلیت مجمع خیرین مدرسه ساز شهر تهران در پی شهادت سردار پر افتخار اسلام حاج قاسم سلیمانی ۱۳۹۸ شنبه ۱۴ دي
12 چهارمین جلسه فعالان خیرین مدرسه ساز در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد ۱۳۹۸ سه شنبه ۱۰ دي
13 نشست مشترک اعضای نمایندگی های مجمع خیرین مدرسه ساز با مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران برگزار شد / توانمندسازی نمایندگی ها مهم ترین هدف مجمع خیرین مدرسه ساز در شهر تهران ۱۳۹۸ دوشنبه ۲ دي
14 خیرین و اعضای مجمع خیرین مدرسه ساز شهر تهران با قائم مقام شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی جمهوری اسلامی ایران دیدار کردند ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۶ آذر
15 حسین علیمرادی خیر جوان استان سیستان و بلوچستان دار فانی را وداع گفت ۱۳۹۸ دوشنبه ۱۸ آذر
16 نمایشگاه آثار هنری دانش آموزان استثنایی در مدرسه خیرساز شهید محبی تهران برگزار شد ۱۳۹۸ دوشنبه ۱۸ آذر
17 درد بچه های استثنایی را چشیده ام ۱۳۹۸ دوشنبه ۱۸ آذر
18 دومین نشست تخصصی بررسی حضور در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد ۱۳۹۸ چهارشنبه ۱۳ آذر
19 حسین علیمرادی خیر جوان استان سیستان و بلوچستان دار فانی را وداع گفت ۱۳۹۸ شنبه ۹ آذر
20 دبستان خیّر ساز «هنرور» در آستانه گشایش ۱۳۹۸ چهارشنبه ۶ آذر
12345678910...>>

تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  

خبرنامه