۱۳۹۹ جمعه ۲۰ تير - 7/10/2020 6:09:00 PM / تهران - 5:09 عصر
آرشیو خبر کد خبر: 1616  
گفت و گو با یک زوج خیر تهرانی؛

کار خیر را فرزندانمان از ما یادمی گیرند

سال های سال تحصیل و کار در اروپا اورا به این فکر انداخت که آموزش مهمترین مقوله برای پیشرفت کشورش است. این موضوع و مشاهده نیازمندی های دانش آموزان در نقاط محروم، زمینه ای برای خیر مدرسه ساز شدن سیاوش زرآزوند شد.زرآزوند یکی از خیرین جوان پایتخت است که تا به حال دو مدرسه یکی در جاجرود و یکی در منطقه 7 تهران احداث کرده و سومین مدرسه اش در منطقه 11 تهران با پیش بینی های انجام شده تا پایان سال جاری به بهره برداری می رسد. این موضوع زمینه ای شد تا گفت و گویی صمیمانه با ایشان انجام دهیم :
تاریخ انتشار :۱۳۹۶ سه شنبه ۳۱ مرداد ساعت 00:00 تعداد بازدید : ۷۲۰


"همیشه دوست داشتم کاری ماندگار انجام دهم" . زرآزوند با بیان این جمله می گوید: پس از سال ها تحصیل و کار دراروپا، وقتی به ایران برگشتم همیشه دوست داشتم کارخیری انجام دهم که ماندگار باشد. در این زمینه، با دوستان مختلفی مشورت کردم و  در کارهای خیر بسیاری فعالیت کردم اما همیشه تصورم این بود که بچه ها با تحصیل آیندشان را می سازد و مدرسه سازی بهترین اقدام  است چون تحصیل خصوصا برای اقشار ضعیف جامعه، باعث رهایی از بسیاری معضلات اجتماعی می شود.
وی با اشاره به این موضوع که امروزه در کشورهای توسعه یافته بیشتر روی مقوله آموزش کار می کنند ادامه می دهد: امروزه در کشورهای صنعتی توسعه یافته،  اهمیت آموزش شناخته تر شده است، تاجاییکه اکثر مردمان کشورتحصیلات بالایی دارند و سال های سال است روی  مقوله آموزش با جدیت بیشتری کار می کنند. اهیت مبحث آموزش در این کشور ها به حدی است که حتی کشورهایی که معادن و ذخایر قابل توجهی ندارند از طریق آموزش درآمدهای بسیار بالایی کسب کرده اند و وضعیت خود را به حد مطلوبی رسانده اند. با توجه به این موضوع، مقوله اموزش در کشورهای کمتر توسعه یافته مانند ایران اهمیت بالاتری پیدا می کند زیرا محروم ماندن بچه ها از تحصیل باعث معضلاتو اسیب های جبران ناپذی اجتماعی می شود.
زرآزوند روحیه کار خیر را در مردمان ایران بسیار پررنگ می داند  و می گوید: کار خیر از قدیم الایام  در بین ایرانی ها بسیار مرسوم بوده اما این هدف باید در بینشان تقویت شودکه وظیفه همه است که  به دانش آموزان کمک کنند تا کشور پیشرفت کند.
وی نقش خانواده اش را در این مسیر خیر، بسیار پررنگ می د اند و ادامه می دهد:  خانواده ام، خصوصا همسرم در این مسیر بسیار مشوقم بودند و همراهی و همدلی که در  این مسیر به من می دادند، باعث شد تا این کار را با روحیه و توان بیشتری دنبال کنم. 
همسرم در فعالیت های خیر همیشه پیشقدم است
 همسر خیر بودن شاید نعمتی است که نصیب هرکسی نمی شود؛ مریم خسروی همسر آقای زرآزوند که مشوق اصلی ایشان در ساخت مدارس بوده اند، درباره فعالیت های خیر او می گوید: سیاوش با اینکه سال های سال در ایران زندگی نمی کرد اما همیشه تعصب خاصی به کشورش داشت و همیشه می خواست کار ماندگاری برای میهنش انجام دهد و مطالعه و تحقیقات  بسیاری انجام داد تا یک مسیر هدف دار داشته باشد و در نهایت به این نتیجه رسید که درمدرسه سازی مشارکت کند.  
خسروی با بیان اینکه همیشه علاقه داشته که در راه خیر، همراه و همقدم همسرش باشد ادامه می دهد: در همه مراحل زندگی در کنار همسرم قدم برمی دارم ولی در این مسیر بسیار همراهی اش کردم زیرا خودم هم به این کار علاقه داشتم  و می دانستم با ساخت هر مدرسه در یک زندان بسته می شود.
وی ادامه می دهد: ما باید روحیه کار خیر را به نسل بعد انتقال دهیم وقتی بچه ها ما کار خیر ما را می بینند حتما در آینده خودشان هم خیر می شوند و این کار نسل به نسل ادامه پیدا می کند.
وی در پایان تنها هدف خودش و همسرش را امدرسه سازی نمی داند و می گوید : به عقیده من و همسرم، مدرسه سازی به تنهایی کافی نیست بلکه باید امکانات و شرایط تحصیل را هم برای دانش آموزان مدرسه مان فراهم  کنیم تا بچه های مدرسه در آرامش و آسایش کامل درس بخوانند.
 خسروی در پایان نقش خانم ها را در جهت دهی فعالیت همسرشان در امرم درسه سازی بسیار موثر می داند و می گوید: فعالیت بانوان در کار خیر بسیار اهمیت دارد زیرا آن ها با روحیه دهی باعث می شوند فعالیت همسرشان با شتاب و سرعت بهتری انجام شود و این کارباعث ترویج این فرهنگ در بین فرزندانشان نیز می شود. 
 

غزاله دیبایی
 

برچسب ها برچسب ها برچسب هاخیرین


اخبار مرتبط با این خبر
12345678910...>>
ردیفتیترتاریخ
1 همکاری شهردار منطقه 21 جهت واگذاری دو قطعه زمین برای احداث مدرسه در منطقه 9 آموزش و پرورش شهر تهران ۱۳۹۹ يکشنبه ۸ تير
2 پشتیبانی آستان حضرت امام خمینی (ره) از ساخت فضاهای آموزشی در منطقه 19 تهران ۱۳۹۹ شنبه ۷ تير
3 نشست مجمع خیرین مدرسه ساز با اداره آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران برگزار شد ۱۳۹۹ سه شنبه ۳ تير
4 عملیات ساخت طرح یاران شماره 12 در منطقه 19 تهران آغاز شد ۱۳۹۹ سه شنبه ۲۷ خرداد
5 دو نوبته بودن مدارس مشکل اصلی فضاهای آموزشی منطقه 9 پایتخت ۱۳۹۹ دوشنبه ۲۶ خرداد
6 مشارکت یک میلیارد تومانی بانوی نیک اندیش تهرانی برای ساخت مدرسه در منطقه 17 ۱۳۹۹ يکشنبه ۲۵ خرداد
7 توافق شهرداری تهران و مجمع خیرین مدرسه ساز برای توسعه فضاهای آموزشی پایتخت ۱۳۹۹ يکشنبه ۲۵ خرداد
8 کاظم قلم چی: دکتر حافظی ترکیبی از نیک اندیشی، دانایی، جدیت و صلابت در کار مدرسه سازی بود ۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۱ خرداد
9 نعمت بنی آدم رئیس مجمع خیرین مدرسه ساز شهر تهران: حافظی، چهره ماندگار ۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۱ خرداد
10 شخصیت زنده یاد دکتر حافظی به روایت خبرنگاران و اهل قلم ۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۱ خرداد
11 جعفر شریعتی: با خدا و صبور بود ۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۱ خرداد
12 نجم آبادی: حافظی الگوی تمام خیرین مدرسه ساز است ۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۱ خرداد
13 سید هادی موجانی: مهربان و متعهد بود ۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۱ خرداد
14 حسین حیدری: «حافظی» یک اسطوره بود ۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۱ خرداد
15 خوزاده دبیر نمایندگی خیرین در منطقه 15 تهران: حافظی با تمام خیرین ایران در ساخت مدارس همراهی کرد ۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۱ خرداد
16 پازوکی: حافظی الگوی تمام خیرین ۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۱ خرداد
17 علیرضا علی اکبر: بزرگ مردی که فرهنگ مدرسه سازی را نهادینه کرد ۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۱ خرداد
18 ماجدی رئیس آموزش و پرورش منطقه 3تهران:درک درستی از جایگاه جامعه خیرین مدرسه ساز داشت ۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۱ خرداد
19 پیام هیأت مدیره مجمع خیرین مدرسه ساز شهر تهران به مناسبت نخستین سالگرد درگذشت زنده یاد دکتر حافظی رئیس فقید جامعه خیرین مدرسه ساز کشور ۱۳۹۹ سه شنبه ۲۰ خرداد
20 جلسه نمایندگی خیرین در منطقه۱۰ تهران برگزار شد / ۲۷مدرسه فرسوده و قدیمی درمنطقه۱۰ / افتتاح۳ مدرسه خیرساز تامهرماه ۱۳۹۹ دوشنبه ۱۹ خرداد
12345678910...>>

تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  

خبرنامه