۱۳۹۹ سه شنبه ۱۷ تير - 7/7/2020 7:33:01 AM / تهران - 6:33 صبح
آرشیو خبر کد خبر: 1481  
وزیر آموزش پرورش :

تنها با مشارکت خیرین می توان به هدف تامین فضاهای آموزشی استاندارد است پیدا کرد

وزیر آموزش و پرورش با قدردانی از تلاش های خیرین مدرسه ساز در توسعه فضاهای آموزشی گفت: برخورداری از فضای آموزشی مناسب و استاندارد از حقوق مسلم دانش آموزان است و یكی از اهداف و برنامه های اصلی آموزش و پرورش تأمین فضای آموزشی مناسب است كه لازم است در این راه خیرین نیك اندیش همراه و در كنار آموزش و پرورش باشند تا بتوانیم به این مهم دست پیدا كنیم.
تاریخ انتشار :۱۳۹۶ شنبه ۹ ارديبهشت ساعت 00:00 تعداد بازدید : ۸۱۷

فخرالدین احمدی دانش آشتیانی در دیدار روسای مجامع خیرین مدرسه ساز استان های کشور که بهمن ماه سال 95 در محل این وزارتخانه برگزار شد با بیان این مطلب افزود: تنها با مشاركت خیرین نیك اندیش می توان به هدف تأمین فضاهای آموزشی استاندارد دست پیدا كرد، آنچنان كه در سالیان متمادی شاهد مشاركت جدی این افراد در ساخت فضاهای آموزشی بوده ایم به همین دلیل خیرین مدرسه ساز را جزئی از مجموعه و بدنه اصلی آموزش و پرورش به ویژه سازمان نوسازی مدارس محسوب می كنیم.
دیدن مدارس بی‌سرپناه و كپری انسان را رنج می دهد
وی وجود افرادی كه در ساخت و ساز مدارس مشاركت می كنند را مایه مباهات دانست و اظهار كرد: با وجود مشاركت قابل توجه خیرین و تلاش های دولت، هنوز در مناطق محروم مدارس بی سرپناه و كپری وجود دارد كه محل تحصیل دانش آموزان است كه این موضوع بسیار آزار دهنده است. بنابراین امیدواریم بتوانیم با تلاش ها و اقدامات دولت و خیرین روزی را در كشور جشن بگیریم كه تمامی مناطق از وجود  مدارس اینچنینی پاك شده باشد.
وی تعامل با مردم و تقویت انگیزه خیرین و استفاده از پتانسیل آنان را از مهم‌ترین عوامل در تحقق این هدف و افزایش شاخص سرانه فضای آموزشی در مناطق محروم دانست.
محیط مدارس را شاد و معماری را جذاب كنیم
وزیر آموزش و پرورش در ادامه بر لزوم شاداب سازی محیط مدرسه تأكید كرد و اظهار داشت: شاداب سازی محیط مدرسه در روند یادگیری تأثیرگذار است و اگر دانش آموز در محیط مدرسه احساس شادی و آرامش كند  دروس مربوطه را بهتر می آموزد در حالیكه به نظر می رسد تحصیل دانش آموزان در شرایط فعلی با نوعی استرس و فشار همراه است و همین امر سلامت روحی آنان را به خطر می اندازد.
دانش آشتیانی تصریح كرد: تا زمانی كه مدارس به شكل فعلی یك راهرو با درهایی كه دو طرف آن باز می شود، باشد روحیه ای بسته و خشن برای دانش آموزان ایجاد می كند، در حالیكه لازم است معماری مدارس از این شیوه فاصله گرفته و متناسب با نیازهای آموزشی امروز طراحی شود.
شاداب سازی فضای آموزشی از آسیب های اجتماعی می كاهد
وزیر آموزش و پرورش گفت: با شاداب سازی و تلطیف فضای آموزشی و نیز اصلاح ارتباط معلم و دانش آموز می توان تا اندازه ای از آسیب های اجتماعی كه متأسفانه امروزه گریبانگیر جامعه شده است، كاست.
وی تصریح كرد: اگر دانش آموزان در مدارس احساس راحتی داشته باشند در محیط زندگی كمتر متحمل فشار و استرس می شوند و سلامت بهداشت و روان آنان حفظ می شود. هرچند شاداب سازی محیط و كلاس ها به ظاهر هزینه های بالایی دارد  اما با تأمین سلامت روح وروان دانش آموزان چنان آثاری قابل توجه و مثبتی به همراه خواهد داشت كه هزینه های بالای ساخت  وساز را ناچیز می كند.
دانش آشتیانی با انتقاد از معماری و شكل خشن و نامناسب معماری برخی مدارس گفت: متأسفانه در بسیاری از مدارس حتی یك فضای سبز كوچك هم وجود ندارد و این كمبودها در بحث های تعلیم و تربیت و ارتباطات دانش آموزان  خلل ایجاد می كند.
وزیر آموزش و پرورش همچنین با اشاره به كمبود فضای آموزشی در كشور و لزوم تخریب و بازسازی 68 هزار كلاس درس اظهار امیدواری كرد: در كنار ساخت و ساز مدارس و تأمین فضاهای آموزشی به موضوع شاداب سازی محیط و جذابیت در معماری مدارس هم توجه شود.
نیاز به خیرین در عرصه هایی به جز ساخت مدرسه
دانش آشتیانی در ادامه به ظرفیت های خیرین مدرسه ساز در بخش ‌هایی به غیر از مدرسه سازی اشاره كرد و گفت: خیرین می توانند در عرصه هایی به غیر از مدرسه سازی نیز به آموزش و پرورش كمك كنند كه از آن جمله حوزه توانمندسازی نیروی انسانی است. چرا كه در كنار فضای آموزشی مناسب وجود معلم حاذق و توانمند هم در رشد و تعالی دانش آموزان مؤثر است.
وزیر آموزش و پرورش با تأكید بر اینكه توانمندسازی نیروی انسانی از وظایف دولت و آموزش و پرورش است افزود: متأسفانه به دلیل كمبود منابع مالی و گستردگی آموزش و پرورش در این بخش با مشكلاتی مواجه هستیم و به همین دلیل از خیرین درخواست می كنیم دراین حوزه نیز با آموزش و پرورش همكاری كنند به خصوص در مناطق محروم كه به شدت به ارتقای توانایی معلمان نیاز داریم.
 
 

برچسب ها برچسب ها برچسب هاوزیر


اخبار مرتبط با این خبر
12345
ردیفتیترتاریخ
1 هرچه مدرسه هوشمندانه ساخته شود ظرفیت‌های دانش‌آموزان بهتر شکوفا می‌شود ۱۳۹۸ شنبه ۲۶ بهمن
2 ساخت مدارس خیریه برای اتباع خارجی در تهران ۱۳۹۸ شنبه ۷ دي
3 حاجی‌میرزایی خبر داد: تعهد 5 هزار میلیارد تومانی خیرین مدرسه‌ساز در 2 سال آینده ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۸ آبان
4 عملیات ساخت مدرسه خیری باغچه بان 5 در منطقه 3 تهران آغاز شد ۱۳۹۸ چهارشنبه ۱۹ تير
5 با توسعه مجتمع‌های آموزشی زمینه تعلیم و تربیت تمام ساحتی بر اساس سند تحول را فراهم می‌کنیم ۱۳۹۸ دوشنبه ۳ تير
6 دکتر حافظی دغدغه عزت و توسعه کشور را با اراده، بلندطبعی و انفاق مال خود پاسخ داد ۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۲ خرداد
7 وزیر امور خارجه درگذشت محمدرضا حافظی را تسلیت گفت ۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۲ خرداد
8 قائم مقام وزیر آموزش و پرورش درغرفه خیرین مدرسه ساز و سازمان نوسازی مدارس ۱۳۹۸ يکشنبه ۱۵ ارديبهشت
9 سیل اخیر، ۴۴۰ میلیارد تومان خسارت به فضاهای آموزشی وارد کرد/ مدارس بهترین پایگاه مردم در زمان‌های بحران بودند ۱۳۹۸ سه شنبه ۱۰ ارديبهشت
10 آغاز بیست و یکمین دوره "جشنواره‌های استانی" و نخستین دوره "جشنواره‌های مدرسه‌ای" ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۴ اسفند
11 پیام مشترک وزیر آموزش و پرورش و رئیس جامعه خیرین مدرسه‌ساز به مناسبت جشنواره‌های استانی خیرین مدرسه‌ساز ۱۳۹۷ دوشنبه ۱۳ اسفند
12 جشن تقدیر از خیرین مدرسه مادر در منطقه 10 تهران ۱۳۹۷ شنبه ۱۱ اسفند
13 نگاه عمومی درحمایت از نظام تعلیم و تربیت تقویت خواهد شد ۱۳۹۷ يکشنبه ۱۶ دي
14 تأمین ایمنی مدارس باید در اولویت برنامه ها قرار گیرد/ خیرین پیشگام یک کار خوب دیگر ۱۳۹۷ يکشنبه ۱۶ دي
15 وزیر آموزش و پرورش به کمپین همه برپا با شعار" کلاس گرم- مدرسه امن" پیوست ۱۳۹۷ شنبه ۸ دي
16 پیگیر تحقق 3 میلیارد دلار نوسازی مدارس در برنامه ششم توسعه هستیم /حذف مدارس خشت و گلی تا مهرماه سال آینده ۱۳۹۷ دوشنبه ۵ آذر
17 خیرین مدرسه ساز معماران فرهنگی جامعه هستند/ تخصیص بیش از ۶۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل پروژه های نیمه تمام خیرین در یکسال اخیر ۱۳۹۷ دوشنبه ۵ آذر
18 113 هزار کلاس درس کشور توسط خیرین احداث شده است/ دانش آموزان در مدارس خیری درس معرفت یاد می گیرند ۱۳۹۷ دوشنبه ۵ آذر
19 رخشانی مهر: نیازمند برنامه ریزی های جدید رسانه ای در اطلاع رسانی از ساخت مدارس و مشارکت خیرین هستیم ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۷ مهر
20 بطحایی: پله اول تحول در آموزش و وپرورش وجود فضای آموزشی است ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۰ مهر
12345

تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  

خبرنامه