۱۳۹۹ يکشنبه ۲۲ تير - 7/12/2020 8:14:25 PM / تهران - 7:14 عصر
آرشیو خبر کد خبر: 846  
نگاهی به خیراندیشی در قرآن کریم

نیکوکاری در کلام خدا/ خیرین مدرسه ساز و نیازهای امروز جامعه

«فَاسْتَبِقُوا الْخَیْراتِ إِلَى اللَّهِ مَرْجِعُكُمْ جَمیعاً مائده- 48» آیه ای که دریایی از حرف های نگفته در سینه دارد. آیه ای که معنای حقیقی آن را قشری از جوامع اسلامی درک کرده اند که امروز کار خیر مدرسه سازی را سر لوحه کار خود دارند. خیرین که یک بسم الله گفته و پا در راهی گذاشتند که تاریخ ایران اسلامی را دگرگون ساخت.
تاریخ انتشار :۱۳۹۴ چهارشنبه ۳ تير ساعت 00:00 تعداد بازدید : ۱۶۸۱۶

البته کم نیستند آیات و روایاتی که که تأکیدشان را بر عمل خیر و کمک به همنوعان قرار داده اند. خداوند در آیه 10 سوره منافقون می فرماید:
«وَ أَنفِقُوا مِن مَّا رَزَقْنَكُم مِّن قَبْلِ أَن یَأْتىَ أَحَدَكُمُ الْمَوْت فَیَقُولَ رَب لَوْ لا أَخَّرْتَنى إِلى أَجَلٍ قَرِیبٍ فَأَصدَّقَ وَ أَكُن مِّنَ الصلِحِینَ»
«از آنچه به شما روزى داده ایم انفاق كنید، پیش از آنكه مرگ یكى از شما فرا رسد، و بگوید پروردگارا! چرا مرا مدت كمى به تاخیر نینداختى، تا صدقه دهم و از صالحان باشم»
عمل خیر پاداشی کلان نزد پروردگار دارد
آری عمل خیر پاداشی دارد که بسیاری از ما حتی توان تجسم آن را نیز نداریم. با این وجو در دنیا به ویژه نظام اسلامی ایران فارغ از تمامی دغدغه های دنیوی و جایگاه و منزلت خود ید طولایی در انجام امور خیر و عام المنفعه دارند. هستند کسانی که تمکن مالی لازمه را دارند و می توانند از داشته خود انفاق کنند. بسیارند کسانی که شاید دستانشان خالی باشد اما دلی دارند به وسعت دریا که از هر آنچه راند در راه خدا می بخشند و انفاق می کنند.
واژه «خیر» در لغت به کارهایی اطلاق می‌شود که دل‌‌پسند و مرغوب است «وَ لِکُلٍّ وِجْهَةٌ هُوَ مُوَلِّیها فَاسْتَبِقُوا الْخَیْراتِ أَیْنَ ما تَکُونُوا یَأْتِ بِکُمُ اللَّهُ جَمیعاً إِنَّ اللَّهَ عَلى‏ کُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدیرٌ؛بقره، 148»

تأکید بر عمل خیر در کلام الله مجید
در جای جای قرآن بر عمل خیر تأکید شده است

1. «و ماتقدموا لانفسکم من خیر تجدوه عند الله...
و بدانید آنچه را از کارهای نیک برای خود از پیش می فرستید، نزد خدا به بهترین وجه و بزرگترین پاداش خواهید یافت. سوره مزمل آیه 20 »
2. «إِنَّ الَّذِینَ یَتْلُونَ كِتابَ اللَّهِ وَ أَقامُوا الصَّلاةَ وَ أَنْفَقُوا مِمَّا رَزَقْناهُمْ سِرًّا وَ عَلانِیَةً یَرْجُونَ تِجارَةً لَنْ تَبُورَ
كسانى كه كتاب الهى را تلاوت مى‏ كنند، و نماز را بر پا مى‏دارند، و از آنچه به آنها روزى داده‏ایم در پنهان و آشكار انفاق مى‏ كنند، آنها امید تجارتى دارند كه نابودى و فساد و كساد در آن نیست.  سوره فاطر آیه 29 »
3.«...وَ ما تُنْفِقُوا مِنْ خَیْرٍ فَلِأَنْفُسِكُمْ ...
...منافع انفاق به خود شما بازگشت مى ‏كند... سوره بقره آیه 272 »
4. «قُلْ إِنَّ رَبِّی یَبْسُطُ الرِّزْقَ لِمَنْ یَشاءُ مِنْ عِبادِهِ وَ یَقْدِرُ لَهُ وَ ما أَنْفَقْتُمْ مِنْ شَیْ‏ءٍ فَهُوَ یُخْلِفُهُ وَ هُوَ خَیْرُ الرَّازِقِینَ
بگو: پروردگارم روزى را براى هر كس بخواهد توسعه مى‏ دهد و براى هر كس بخواهد تنگ (و محدود) مى ‏سازد، و هر چیزى را (در راه او) انفاق كنید جاى آن را پر مى ‏كند و او بهترین روزى دهندگان است.   سوره سبا آیه 39 »
5.«مَّثَلُ الَّذِینَ یُنفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ فِی سَبِیلِ اللّهِ کَمَثَلِ حَبَّةٍ أَنبَتَتْ سَبْعَ سَنَابِلَ فِی کُلِّ سُنبُلَةٍ مِّئَةُ حَبَّةٍ وَاللّهُ یُضَاعِفُ لِمَن یَشَاءُ وَاللّهُ وَاسِعٌ عَلِیمٌ
مَثَل (صدقات‏) کسانى که اموال خود را در راه خدا انفاق مى ‏کنند همانند دانه‏اى است که هفت خوشه برویاند که در هر خوشه‏اى صد دانه باشد؛ و خداوند براى هر کس که بخواهد (آن را) چند برابر مى‏کند، و خداوند گشایشگر داناست‏.  سوره بقره آیه 261 »
 
6. «وَلِكُلٍّ وِجْهَةٌ هُوَ مُوَلِّیهَا فَاسْتَبِقُواْ الْخَیْرَاتِ أَیْنَ مَا تَكُونُواْ یَأْتِ بِكُمُ اللّهُ جَمِیعًا إِنَّ اللّهَ عَلَى كُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ
هر کسی را جانبی است که بدان روی می آورد پس در نیکی کردن بر یکدیگرسبقت گیرید هر جا که باشید خدا شما را گرد می آورد ، که او بر هر کاری تواناست.   سوره بقره آیه 148 »
 7.«یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا أَنْفِقُوا مِمَّا رَزَقْناكُمْ مِنْ قَبْلِ أَنْ یَأْتِیَ یَوْمٌ لا بَیْعٌ فِیهِ وَ...
اى كسانى كه ایمان آورده‏اید! از آنچه به شما روزى داده‏ایم، انفاق كنید! پیش از آنكه روزى فرا رسد كه در آن، نه خرید و فروش است و ...   سوره بقره آیه 254  »
8.  «إِنْ تُبْدُوا الصَّدَقاتِ فَنِعِمَّا هِیَ وَ إِنْ تُخْفُوها وَ تُؤْتُوهَا الْفُقَراءَ فَهُوَ خَیْرٌ لَكُمْ وَ یُكَفِّرُ عَنْكُمْ مِنْ سَیِّئاتِكُمْ
اگر انفاقهاى خود را در راه خدا آشكار سازید خوب است و اگر آن را پنهان دارید و به فقرا بدهید به سود شما است و از گناهانتان مى‏ بخشد    سوره بقره آیه 271  »
9.  «الْمالُ وَالْبَنُونَ زینَةُ الْحَیوةِ الدُّنْیَا وَالْباقِیاتُ الصّالِحاتُ خَیْرٌ عِندَ رَبِّكَ ثَوَابًا وَخَیْرٌ أَمَلً
مال و فرزندان ، زینت زندگی دنیا هستند و کارهای ماندگار شایسته ، نزد پروردگارت پاداشی بهتر دارند و امید بخش ترند.  سوره کهف آیه 46  
انجام عمل خیر با تکیه بر نیاز سنجی جامعه
 حال باید توجه داشت که عمل خیر مختص یک یا چند مورد نیست. هرکسی با هر آنچه در توان دارد باید در این راه سرمایه گذاری کند. البته در این زمینه باید به نیاز های جوامع خود دقت کرده و با طبقه بندی و اولویت بندی نیازها اقدام به انجام خیر کند.
البته در این میان تعلیم و تربیت و جایگاه نظام آموزشی در قرآن بسیار رفیع تر است چراکه توسعه و تعالی بشریت را در گرو این امر می داند. این امر تا اندازه ای حائز اهمیت است که  همه آیات قرآن به طور مستقیم و غیر مستقیم در مقام تربیت انسان است. قرآن مجید خود یک کتاب تربیتی است و همه آیات آن به طور مستقیم و غیر مستقیم در مقام تربیت انسان در رده های مختلف سنی می پردازد. این امر خود نشان از اهمیت بحث تعلیم تربیت و مدرسه در جامعه است.خداوند در سوره لقمان از آیه 13 تا 19 به شدت بر این امر تأکید دارد. پس می توان نتیجه گرفت که خیرین مدرسه سازی که قدم در این راه خیر گذاشته اند، در واقع بر دو اصل اساسی که خداوند در کتاب الله بر آن تأکید داشته جامه عمل پوشاندند.
خیرین مدرسه ساز؛ تیز بین و هوشیار
این فرشتگان عرصه تعلیم و تربیت با دستای آکنده از محبت، به روشنی اصلی ترین مشکل کشوررا درک کرده و قدم در این راه گذاشتند. تربیت اساس وپایه یک جامعه است .دوام وبقا،حیات وممات، سعادت وشقاوت ، صعود وسقوط هرجامعه ای  به تربیت آن بستگی دارد. هرجامعه ای که به این مقوله وگفتمان اهمیت داده، اثرات مثبت آن را دیده است و خیران مدرسه ساز این امر را با جان و دل درک کردند و اقدام به ساخت مدارس برای دانش آموزان کردند. تیز بینی و هوشمندی خیرین جای بسی ستایش را دارد چراکه آنان با دلی آکنده از مهربانی و ذکاوتی مثال زدنی نیاز کشور را در نظام آموزشی دانسته و قدم در این راه گذاشتند.
وحید حسن زاده
 

برچسب ها برچسب ها برچسب هاخیراندیشی در کلام خدا


اخبار مرتبط با این خبر

تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  

خبرنامه