۱۳۹۹ جمعه ۲۰ تير - 7/10/2020 4:33:06 PM / تهران - 3:33 عصر
آرشیو خبر کد خبر: 1496  
گفت و گو با مهندس ورناصری مدیرکل نوسازی مدارس استان تهران

خیرین طی سه سال اخیر 140 میلیارد تومان در استان تهران مدرسه ساخته اند

استان تهران دارای حدود 6 هزار فضای آموزشی است و این رقم به جز مدارس غیر دولتی است. این استان حدود 60 هزار کلاس درس دارد که بیش از 2 میلیون نفر دانش آموز در این فضاها مشغول به تحصیل هستند. آمارهای سازمان نوسازی مدارس کشور حاکی از آن است که حدود 30 درصد مدارس استان تهران قدمتی حدود 50 سال دارد که از جمله فضاهای فرسوده محسوب می شود و البته مشکلات دیگری همچون کمبود زمین برای ساخت مدارس و کمبود اعتبارات لازم برای توسعه فضاهای آموزشی در این استان به چشم می خورد. در مورد این مباحث با مهندس داریوش ورناصری مدیرکل نوسازی مدارس استان تهران گفت وگو کرده ایم که در پی می آید:
تاریخ انتشار :۱۳۹۶ يکشنبه ۱۰ ارديبهشت ساعت 00:00 تعداد بازدید : ۸۰۷


در ابتدای گفت و گو از مهندس ورناصری در مورد عملکرد اداره کل نوسازی مدارس استان تهران پرسیدم. او گفت: از سال 1392تا سال 1395 در مجموع 395 فضای آموزشی، پرورشی و ورزشی از محل اعتبارات استانی، ملی، خیری و مشارکتی ساخته و تحویل ادارات کل آموزش و پرورش شهر و شهرستان های استان تهران داده ایم. وی افزود: این مدارس شامل 4 هزار و 233 کلاس بوده و با زیربنایی بالغ بر 588 هزار و 205مترمربع ساخته شده است. مدیرکل نوسازی مدارس استان تهران گفت: برای ساخت این مقدار فضای آموزشی بالغ بر 450 میلیارد تومان هزینه کرده ایم که 30 درصد این اعتبار یعنی حدود 140 میلیارد تومان به همت خیرین و نیکوکاران محترم مدرسه ساز انجام شده است که اقدامی بسیار ارزشمند محسوب می شود.
 از مدیرکل نوسازی مدارس استان تهران درمورد نقش خیرین مدرسه ساز پرسیدم وی گفت: بدون تردید نقش خیرین مدرسه ساز طی سالهای اخیر در توسعه فضاهای آموزشی بسیار موثر بوده است. وی افزود: در مقاطعی که با کمبود اعتبار در ساخت مدارس مواجه بوده ایم، خیرین یاری رسان ما بوده اند و همانگونه اعلام کردم بیش از 30 درصد مدارس استان طی سال های اخیر به همت خیرین گرانقدر ساخته شده است. 
در بخش دیگری از گفت و گو موضوع سیستم های گرمایشی استاندارد در مدارس استان را مطرح کردم. مهندس ورناصری در این خصوص گفت: در شهر تهران تمام کلاس ها به سیستم های استاندارد گرمایشی مجهز شده است و تنها یک هزار کلاس درس در شهرستان های استان تهران برای مجهز شدن به سیستم گرمایش استاندارد باقی مانده است که برای اتمام آن تا مهرماه 96 برنامه ریزی های لازم انجام شده است.
مهندس ورناصری گفت: در سال 1392 در مجموع 4 هزار و 500 کلاس درس  استان فاقد سیستم گرمایش استاندارد بود که طی 3 سال اخیر بالغ بر 3 هزار و 500 کلاس را به سیستم استاندارد گرمایشی مجهز نمودیم و کلاس های باقیمانده نیز انشاالله به زودی تجهیز خواهند شد.
مشکلات و نیازمندی های استان تهران در بخش فضاهای آموزشی بخش پایانی گفت وگو با مهندس ورناصری بود. وی در این ارتباط گفت: مشکلات فضای آموزشی استان را به 4 دسته می توان تقسیم کرد؛ مشکل اول کمبود مدارس در سایت های مسکن مهر استان است. هرچند تاکنون حدود 60 مدرسه در این سایت ها ساخته ایم ولی نیازهای این بخش به مدارس جدید همچنان زیاد است.
وی مشکل دیگر را کمبود مدارس در مناطقی اعلام کرد که شاهد انبوه سازی هستیم . وی گفت: از جمله این مناطق می توان به منطقه 22 شهر تهران اشاره کرد که تا سه سال آینده پذیرای جمعیت زیادی بوده و بالطبع نیازمند تعداد زیادی مدرسه است.
سومین مشکل از نگاه مدیرکل نوسازی مدارس استان تهران، قدمت بیش از 1000 مدرسه استان است که بیش از 50 سال قدمت دارند و نیازمند تخریب و بازسازی بوده و برای این مهم به اعتباری حدود 2 تا 3 هزار میلیارد تومان نیاز است.
وی به کمبود زمین با مساحت مناسب برای ساخت مدارس به ویژه در شهر تهران به عنوان دیگر مشکل پیش روی در ساخت و توسعه فضاهای آموزشی در استان اشاره کرد. مدیرکل نوسازی مدارس استان تهران در جمع بندی صحبت های خود گفت: مجموعه شرایط موجود در حوزه ساخت فضاهای آموزشی استان تهران و نیازهای فراوان این بخش ضرورت مشارکت خیرین در ساخت مدارس استان تهران را مضاعف نموده است.
وی گفت: تعامل با مجمع خیرین و ادارات کل آموزش و پرورش از اولویت های اساسی این اداره کل است و در سایه همکاری و تعامل هدفمند شاهد رشد فعالیت های خیرین در استان تهران هستیم.
مدیرکل نوسازی مدارس استان تهران، برگزاری نوزدهمین جشنواره خیرین مدرسه ساز استان تهران اوایل سال 96 را فرصتی مناسب جهت قدردانی از تلاش خیرین مدرسه ساز دانست و گفت: نکوداشت خیرین و استفاده از ظرفیت های خیری استان برای اعتلای نظام آموزشی تهران در اولویت  فعالیت های اداره کل نوسازی مدارس استان تهران قرار دارد.   
 


اخبار مرتبط با این خبر

تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  

خبرنامه