۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۵ تير - 7/15/2020 4:31:55 PM / تهران - 3:31 عصر
آرشیو خبر کد خبر: 1195  

اینجا تهران است؛ نیازمندترین شهر ایران از نظر فضای آموزشی

اینجا تهران است، پایتخت و بزرگترین شهر ایران با جمعیتی بالغ بر 8 میلیون نفر كه در گوشه و كنار آن زندگی می كنند. شهری با امكانات و فرصت‌های نسبتا مناسب كه موجب مهاجرت تعداد قابل توجهی از هموطنان به این شهر به ویژه طی سال‌های اخیر شده است كه برای به دست آوردن شغل مناسب و یا دستیابی به امكانات آموزشی و رفاهی بهتر به این شهر مهاجرت كرده‌اند.
تاریخ انتشار :۱۳۹۵ دوشنبه ۲۱ تير ساعت 00:00 تعداد بازدید : ۱۱۰۹


اما شاید عجیب باشد اگر بگوییم تهران با وجود داشتن امكانات مناسب در برخی زمینه ها ، فقیرترین شهر كشور از نظر فضای آموزشی است و دانش آموزان این شهر در بسیاری مناطق از فضای آموزشی استاندارد و مناسب محروم هستند. با وجود تلاش‌های بسیاری كه در سال‌های اخیر از سوی آموزش و پرورش و خیرین نیك اندیش برای توسعه فضاهای آموزشی در شهر تهران صورت گرفته اما هنوز تعداد زیادی از مدارس این شهر دوشیفته اداره می شوند و یا آنكه دانش آموزان در كلاس‌های درس با جمعیت بیش از حد استاندارد تعریف شده تحصیل می كنند.
علاوه بر این ساختمان برخی مدارس در شهر تهران به اندازه ای قدیمی و فرسوده است كه گاه اولیا دانش آموزان و معلمان از حضور در مدرسه هراس دارند. آمارهای موجود نشان می دهد حدود 30 درصد مدارس تهران فرسوده‌اند و نیاز به تخریب و بازسازی دارند. البته علی رغم كمبود فضای آموزشی تعدادی از این مدارس قدیمی به دلیل فرسودگی بیش از حد بنا و خطرآفرینی تخلیه شده و دانش آموزان آن در مدارس دیگر پخش شده اند.
مشكل دیگر شهر تهران كمبود مدارس دولتی در برخی مناطق است كه جوابگوی تعداد دانش آموزان ساكن آن منطقه نیست؛ بنابراین بسیاری از دانش آموزان با وجود حق طبیعی از تحصیل در مدارس دولتی منطقه خود بازمی مانند.
بر اساس آخرین آمارهای موجود شهر تهران بیش از یك میلیون دانش آموز دارد كه در دو هزار و 550 مدرسه دولتی و یكهزار و 500 مدرسه دولتی در حال تحصیل هستند. این جمعیت دانش آموزی هر سال به دلیل مهاجرپذیر بودن شهر تهران افزایش می یابد بنابراین ساخت فضاهای آموزشی جدید نیز در این شهر امری كاملا بدیهی و ضرورتی اجتناب  ناپذیر است.
هرچند شهر تهران برای ساخت مدرسه با كمبود و یا گرانی زمین مواجه است اما در برخی مناطق زمین مناسب با كاربری آموزشی وجود دارد كه از قضا نیاز مبرمی هم به فضاهای آموزشی دارند ضمن آنكه تعداد مدارس فرسوده و قدیمی هم در تهران به اندازه ای است كه تخریب و بازسازی آن گره اساسی از مشكلات فضاهای آموزشی بازخواهد كرد. در برخی مناطق تهران جمعیت در چند سال اخیر نزدیك به دو برابر شده است در حالیكه تعداد فضاهای آموزشی در آن رشد چندانی نداشته همین امر دانش آموزان را وادار می كند برای تحصیل به مناطق دیگر بروند.
در این میان و در كنار رشد جمعیت دانش آموزی پایتخت و نیز اقدامات آموزش و پرورش برای ساخت فضاهای آموزشی، خیرین نیك اندیش نیز تلاش بسیاری برای توسعه فضاهای آموزشی تهران داشته اند آنچنان كه در سال 93 میزان تعهدات خیرین 30 میلیارد تومان بود كه صرف توسعه، تجهیز و نوسازی فضاهای آموزشی شد.
از آنجا كه وزارت آموزش و پرورش همواره با كمبود اعتبارات مواجه است و هزینه های آن برای تعلیم و تربیت دانش آموزان بسیار بالا است امكان ساخت و توسعه فضاهای آموزشی جدید را با اعتبارات موجود نخواهد داشت و بدون شك در این شرایط كمك خیرین نیك اندیش كه همواره در كنار آموزش و پرورش در ساخت و تكمیل پروژه هایی كه برخی به دلیل كمبود منابع مالی نیمه كاره رها شده اند مشاركت داشته اند، كمك قابل توجهی به رفع مشكلات فضاهای آموزش در تهران خواهد كرد و شرایط بهتری را برای تحصیل دانش آموزان به وجود می آورد.
قطعا بی توجهی به ساخت فضاهای آموزشی جدید نه تنها دانش آمزوان را ناچار به درس خواندن در فضای غیراستاندار می كند بلكه خطر مدارس فرسوده نیز همواره تهدیدی برای سلامت جان دانش آموزان خواهد بود.
تهران در حال حاضر به بازسازی حدود 30 درصد فاهای آموزشی نیاز دارد. تا به استانداردها نزدیك شود بنابراین با همت والای خیرین و همراهی و حمایت آموزش و پرورش می توان ظرف چند سال آینده شاهد رفع مشكلات فضاهای آموزشی در تهران بود كه در آستانه تبدیل شدن به بحران است.

سپیده شاه محمدی

برچسب ها برچسب ها برچسب هامدارس فرسوده


اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 ۵ مدرسه فرسوده منطقه ۷ آماده جذب خیرین جدید/ خودنمایی یک مدرسه۹۵ساله در میان مدارس فرسوده منطقه ۷ / جذب خیر برای سه مدرسه فرسوده منطقه هفت در روزهای آینده ۱۳۹۹ دوشنبه ۲۲ ارديبهشت
2 مدارس فرسوده و استیجاری مهم ترین مشکل منطقه 2 پایتخت ۱۳۹۹ سه شنبه ۱۶ ارديبهشت
3 پایان پروژه بازسازی مدرسه باغچه بان تا مهر 99 ۱۳۹۸ چهارشنبه ۱۹ تير
4 90 هزار میلیارد تومان برای ساخت مدارس فرسوده کشور اعتبار نیاز است/ ضرورت مشارکت خیرین در تکمیل پروژه های نیمه تمام آموزشی کشور ۱۳۹۷ دوشنبه ۵ آذر
5 20 درصد مدارس بعد از انقلاب به همت خیرین احداث شده است/ استان تهران در نخستین جایگاه مدارس فرسوده کشور قرار دارد ۱۳۹۷ دوشنبه ۱۱ تير
6 40درصد مدارس منطقه 15 فرسوده‌اند/ به مشارکت خیرین نیاز داریم ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۲ ارديبهشت
7 تهران بیشترین مدارس فرسوده را در کشور دارد ۱۳۹۵ شنبه ۴ دي
8 معاون استاندار تهران : نقش خیرین در نوسازی مدارس فرسوده تهران تعیین کننده است ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۶ مهر
9 صرف یک میلیارد و 200 میلیون تومان برای آماده سازی مدارس فرسوده منطقه 20 تهران ۱۳۹۵ يکشنبه ۷ شهريور
10 تمام معلمان یک مدرسه، خیر مدرسه ساز شدند ۱۳۹۵ چهارشنبه ۳ شهريور
11 ضرورت رسیدگی به مدارس فرسوده در پایتخت/ لزوم مشارکت خیرین در ساخت مدارس جدید ۱۳۹۵ شنبه ۳۰ مرداد
12 اینجا تهران است؛ نیازمندترین شهر ایران از نظر فضای آموزشی ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۱ تير
13 در بحث مقاوم سازی مدارس فرسوده در سطح کشور با مشارکت خیرین کارهای عظیمی انجام شده است ۱۳۹۴ دوشنبه ۷ دي
14 ساخت و تحویل 2 مدرسه و آماده سازی 3 واحد آموزشی در منطقه 9 تهران ۱۳۹۴ دوشنبه ۲۲ تير
15 ضرورت توجه به مدارس فرسوده منطقه 9 تهران ۱۳۹۳ دوشنبه ۲۷ مرداد
16 مدارس فرسوده منطقه چشم انتظار حمایت خیرین ۱۳۹۳ چهارشنبه ۲۷ فروردين

تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  

خبرنامه