۱۳۹۸ دوشنبه ۲۹ مهر - 10/21/2019 4:07:27 PM / تهران - 4:07 عصر
آرشیو خبر کد خبر: 472  
در گفت و گو با مدیر آموزش و پرورش این منطقه مطرح شد؛

ضرورت توجه به مدارس فرسوده منطقه 9 تهران

اگر چه این روزها دانش آموزان منطقه همانند دیگر دانش آموزان در حال گذراندن اوقات فراغت تابستانی خود هستند ، اما مسئولان اداره آموزش وپرورش روزهای پرکاری را سپری می کنند و به فکر آماده سازی مدارس برای سال تحصیلی جدید هستند. حدود 90 واحد آموزشی در منطقه 9 وجود دارد که به گفته مدیر آموزش وپرورش منطقه از این تعداد شاید تنها 20 درصد بافتی نو دارند وبیش از 80 درصد از مراکز آموزشی منطقه از بافتی فرسوده برخوردارند .این موضوع بهانه ای شد تا سراغ " سعید ربوشه " مدیر اداره آموزش وپرورش منطقه 9تهران رفته تا ازوی وضعیت فیزیکی مدارس منطقه را بپرسیم.
تاریخ انتشار :۱۳۹۳ دوشنبه ۲۷ مرداد ساعت 00:00 تعداد بازدید : ۲۱۶۳


مدارسی با قدمتی نزدیک به نیم قرن
بیش از 22هزار دانش آموزدرحدود 90 واحد آموزشی منطقه مشغول به تحصلیند  اماکارشناسان معتقدند اغلب این مراکز آموزشی بافتی قدیمی دارند. مدیرآموزش وپرورش منطقه با اشاره به وضعیت مدارس منطقه می گوید: متاسفانه با توجه به قدمت منطقه بیشتر مدارس از بافتی قدیمی و فرسوده برخوردارند  به گونه ای که حتی عمر تعداد ی ازآنها به نیم قرن می رسد. وضعیت فرسوده مدارس منطقه این روزها از دغدغه های اصلی مسئولان اداره آموزش وپرورش ومدارس است. ربوشه در ادامه با اشاره به این موضوع  می گوید : نگهداری مدارس از مشکلات اصلی به شمار می رود، که نه تنها مسئولان آموزش وپرورش به فکر آن هستند بلکه مدیران مدارس هم این روزها سعی می کنند با آماده سازی مدارس برای سال تحصیلی جدید تا حدودی این مشکل را حل کنند. این موضوع باعث به وجود آمدن هزینه های سر سام آوری می شود که خود از مشکلات اصلی به شمار می رود.
 اما تنها بافت فرسوده مشکل اصلی مدارس منطقه نیست، بلکه وجود مدارس وقفی واستیجاری را هم می توان از مشکلات عمده آموزش وپرورش منطقه دانست. مدیر منطقه با بیان این موضوع می افزاید: دربین مدارس منطقه تعدادی از مدارس مانند :نرجس، عمار و یاسر، رسالت وعلامه مجلسی و.... جزء مدارسی استیجاری و حدود 8 مرکز آموزشی مانند مدارس منیره ومحمد عاصی ونظام مافی ها هم از جمله مدارسی وقفی هستند که با توجه به شرایط وقفی و استیجاری نمی توان در آنها فعالیت های بهسازی یا نوسازی انجام داد.
کمبود بودجه، مشکلی برای نوسازی مدارس
در سالهای گذشته، تعدادی از مدارس فرسوده منطقه پس ازعملیات تخریب ونوسازی جای خود را به مدارس نو داده اند. اما مدتی است هیچ پروژه ای تخریب یا نوسازی نشده است. ربوشه دلیل این موضوع را کمبود بودجه می داند ومی گوید: در بین مدارس فرسوده مدارسی مانند امام موسی صدر، اسوه وآفرینش در لیست تخریب ونوسازی قرار دارند اما به دلیل کمبود بودجه واعتبار به همان صورت باقی مانده اند. به همین دلیل سعی کرده ایم با باسازی این مدارس زمینه تحصیل دانش آموزان را در این مدارس فراهم کنیم. البته مدرسه امام موسی صدر مدت 2 سال است که تخلیه وآماده تحویل است که در اولین فرصت و با تامین بودجه عملیات نوسازی آن شروع خواهد شد. معمولا بودجه واعتبار بازسازی مدارس از سوی اداره کل نو سازی تهران تامین می شود .اما در سالهای گذشته کمک خیرین هم باعث شد ه تا برخی از پروژه های نیمه تمام به اتمام برسد. مدیر منطقه با اشاره به این موضوع می گوید : با جذب خیرین مدرسه ساز به سوی منطقه سعی کردیم پروژه های نیمه تمام را تکمیل نموده وتحویل دهیم . مدرسه ابتدایی دخترانه شهید صیاد شیرازی واقع در 30 متری جی از جمله مدارس منطقه است که با کمک " نویدی مقدم" خیرمدرسه ساز به اتمام رسیده که در حال حاضر فعالیت موقت خود را شروع کرده است وقبل از مهر ماه به طوررسمی افتتاح می شود.
تکمیل پروژه های نیمه تمام
با وجود تمامی مشکلات وکمبود ها مسئولان اداره آموزش وپرورش با کمک اداره نوسازی وخیرین توانستند 2 پروژه بازسازی را درمنطقه شروع کنند. ربوشه با اشاره به این موضوع می گوید:‌ با کمک اداره نوسازی در قسمتی از زمین هنرستان پسرانه نظام مافی عملیات باسازی را شروع کرده ایم، البته با تجمیع انجام شده است در قسمتی از مدرسه سعی کردیم در شروع سال تحصیلی جدید دانش آموزان مشکلی نداشته باشند. همچنین به زودی عملیات تکمیل پروژه نیمه تمام راه زینب هم شروع می شود. سعی مان براین است  این 2پروژه تا اواسط سال تحصیلی جدید به اتمام برسند.
علاوه بر بازسازی و نوسازی، مقاوم سازی مدارس هم از جمله کارهایی است که معمولا در طول تابستان انجام می شود. مدیر منطقه درادامه با بیان این موضوع می افزاید : اگر چه مدارس منطقه بافتی قدیمی دارند. اما امسال هیچ مدرسه ای در لیست مقاوم سازی قرار نگرفته است ، البته با اجرای طرح هجرت سعی کردیم درزیبا سازی وشاداب سازی همچنین بهسازی برخی مدارس کمک کنیم.
 

برچسب ها برچسب ها برچسب هامدیر منطقه 9


اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 ضرورت توجه به مدارس فرسوده منطقه 9 تهران ۱۳۹۳ دوشنبه ۲۷ مرداد

تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  

خبرنامه