۱۳۹۹ يکشنبه ۲۲ تير - 7/12/2020 8:53:12 PM / تهران - 7:53 عصر
آرشیو خبر کد خبر: 1482  
رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور:

نیاز به مدرسه در کشور جدی است / بدون کمک خیرین با مشکل مواجه خواهیم شد

رییس سازمان نوسازی مدارس كشور، جامعه خیرین مدرسه ساز را نهالی دانست كه باید از آن مراقبت شود و تحت حمایت هرچه بیشتر قرار گیرد. به گزارش خبرنگار مجمع خیرین مدرسه ساز ، محمدتقی نظرپور در جلسه مشترك با اعضای جامعه خیرین مدرسه ساز گفت: باید تمهیداتی در نظر بگیریم كه به موجب آن اقدامات خوب خیرین مدرسه ساز در كشور استمرار پیدا كند چرا كه بی شك بدون كمك و همراهی آنان در كار ساخت و توسعه فضاهای آموزشی با مشكل جدی مواجه خواهیم بود.
تاریخ انتشار :۱۳۹۶ شنبه ۹ ارديبهشت ساعت 00:00 تعداد بازدید : ۱۲۴۲


وی با اشاره به كمبود بودجه دولتی برای ساخت و توسعه فضاهای آموزشی در كشور اظهار داشت: نیاز به ساخت مدرسه در كشور یك موضوع جدی است و هنوز در بسیاری از مناطق با كمبود و یا حتی بحران فضاهای آموزشی مواجه هستیم، بنابراین با توجه به محدود بودن منابع دولتی، كمك و همراهی خیرین نیك اندیش در مسیر رفع این مشكل امری بدیهی و راهگشا است.
برپایی جشنواره ها و اطلاع رسانی مناسب، كمك به جلب مشاركت خیرین است
وی برپایی جشنواره های خیرین را از راه های جلب مشاركت خیرین عنوان كرد و افزود: برپایی هر چه بهتر و با قوت‌تر جشنوار های خیرین می تواند در جلب مشاركت های جدید مؤثر باشد و هر جشنواره فرصتی برای شناسایی خیرین است؛ همانطور كه دستاوردهای جشنواره های قبلی نشان می دهد در هر دوره شاهد تعهد قابل توجه خیرین در امر مدرسه سازی بوده ایم.
نظرپور راه اندازی سایت جامعه خیرین را نیز اتفاقی مؤثر در شناساندن هر چه بیشتر اقدامات این نهاد خیری عنوان كرد و گفت: امروز اطلاعات در جامعه حرف اول را می زند و انعكاس و انتشار آخرین اخبار و اطلاعات از اقدامات خیرین در سراسر كشور و تبلیغات مناسب در این خصوص ورود افراد جدید به جامعه خیرین مدرسه ساز را به همراه خواهد داشت.
كمك های خرد خیرین بسیار مؤثر است
رییس سازمان نوسازی مدارس تصریح كرد: اگر یك خیر نتواند به تنهایی یك مدرسه را احداث كند نباید از كمك های خرد او نیز چشم پوشی كرد چرا كه یك مدرسه 12 كلاسه می تواند توسط12 خیر ساخته شود. بنابراین نباید از كمك های خرد خیرین چشم پوشی كرد و بدون شك همین كمك ها در رفع بسیاری مشكلات راهگشا است و نیاز آموزش و پرورش به كمك خیرین مانند گذشته ادامه دارد.
35 درصد مدارس كشور توسط خیرین احداث شده است
این مقام مسئول افزود: بر اساس آمارها 35 درصد مدارس كشور توسط خیرین احداث شده كه عددی قابل توجه در ساخت فضاهای آموزشی است و این همراهی خیرین با آموزش و پرورش باید ادامه پیدا كند.
فعالیت 28 هزار خیر مدرسه ساز در كشور
وی گفت: در سال‌های بعد از انقلاب حدود 28 هزار نفر در امر مدرسه سازی مبادرت كرده اند كه از این تعداد 18 درصد خانم ها و 28 درصد آقایان هستند. علاوه بر این 822 خیر مدرسه سازند كه در خارج كشور زندگی و به امر مدرسه سازی كمك می كنند.
دستاوردهای خیرین در 18 جشنواره گذشته
وی اظهار داشت: طی 18 جشنواره خیرین مدرسه ساز 7 هزار و 200 میلیارد تومان به مدرسه سازی كمك شده است كه تا كنون 3 هزار میلیارد آن برابر با 42 درصد تعهدات محقق شده است. رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور گفت: كمك های دولت طی 10 سال گذشته(84 تا 95) حدود 12 هزار میلیارد تومان بوده است.
تحویل 19 هزار پروژه از سوی خیرین در سال های بعد از انقلاب
این مقام مسئول خاطرنشان كرد: در سال های بعد از انقلاب 19 هزار پروژه از سوی خیرین تحویل آموزش و پرورش شد كه 106 هزار كلاس درس با زیربنایی بالغ بر 12 میلیون متر مربع را در برمی گیرد و 18 درصد پروژه های آموزش و پرورش را شامل می شود.  
دو هزار و 266 رقم پروژه های نیمه كاره خیرین
نظرپور ادامه داد: تعداد پروژه های نیمه كاره خیرین دو هزار و 266 باب است كه مردمی یا مشاركتی است. وی گفت: 42 درصد پروژه های ما را خیرین انجام می دهند که شامل 10 هزار و 500 كلاس درس و زیربنای 1.6 میلیون متر مربع كه 33 درصد كل زیربنای مجموعه است.
900 میلیارد تومان تعهد خیرین در سال 1395
نظرپور یادآور شد: در سال 95 میزان تعهد خیرین مدرسه ساز برابر با 900 میلیارد تومان برآورد شده است در حالیكه كل بودجه دولت در حوزه فضاهای آموزشی برابر با 200 میلیارد تومان بوده است. در همین زمینه با نمایندگان مجلس مذاكراتی صورت گرفته و ازآنان خواسته شد بودجه دولتی را افزایش دهند چرا كه در صورت افزایش بودجه دولتی با كمك مجامع خیرین می توان مشكل فضاهای آموزشی را برطرف كرد.
به گفته وی اگر اعتبار 50 درصدی كمك های خیرین به شكل كامل از سوی دولت تخصیص داده شود می توان از توانمندی مجامع خیرین استان ها برای رفع مشكل فضاهای آموزشی به شكل بهتری استفاده كرد و در صورتی كه دولت هم تعهدات خود را عملی كند انگیزه خیرین برای كمك به مداس دوچندان می شود.
 1000 ساختمان فرسوده و 1141 پروژه نیمه تمام در كشور
رییس سازمان نوسازی مدارس كشور گفت: مدارس فرسوده و قدیمی كه تعداد كلاس های آن به هفت هزار و 633 عدد می رسد، نیازمند تخریب و بازسازی است و ساخت پروژه های نیمه كاره با پنج هزار و 161 كلاس درس هم باید با تخصیص اعتبار مناسب از سوی دولت و جلب كمك های بشتر خیرین به اتمام برسد.
به گفته وی هر چند در مواردی با دولت و خیرین با ردیف 50 درصد توانسته اند پروژه هایی را به بهره‌برداری برسانند اما در بسیاری موارد هم پروژه های خیرین به نتیجه رسیده اما اعتبار دولتی برای تكمیل آن تأمین نشده است؛ بنابراین باید برای ساخت پروژه های نیمه كاره فكری كرد زیرا وجود این پروژه ها زیبنده نظام آموزشی كشور نیست.
پروژه های خیری باید 200 سال عمر كند
نظرپور ماندگاری بناهای ساخته شده توسط خیرین مدرسه ساز را یك ضرورت عنوان كرد و افزود: در فضاهای آموزشی احداث شده توسط خیرین  باید از مصالح مقاوم، بادوام و سازگار با محیط استفاده كرد تا این بناها ماندگار شوند و عمری بین 150 تا 200 سال داشته باشند.
وی خاطرنشان كرد: تا ده سال آینده جامعه خیرین سه دهه فعالیت را پشت سر می گذارد و اگر مدارس ساخته شده توسط این نهاد از مقاومت لازم برخودار نباشد باید اولین مدرسه های ساخته شده را در پایان سی سال تخریب و بازسازی كرد كه منطقی و مقرون به صرفه نیست، اما اگر مدارس از همان ابتدا با مصالح مناسب و به شكل مقاوم و بادوام ساخته شود عمر مفید آنها تا سال های طولانی ادامه خواهد یافت.
نگهداری از ساختمان مدارس با تهیه شناسنامه
رییس سازمان نوسازی كشور تعمیر و نگهداری درست از ساختمان مدارس را یكی از اصول طولانی شدن عمر بنای مدارس عنوان كرد و گفت: به نظر می رسد تهیه شناسنامه مدارس تازه تأسیس و ارائه آن به مدیرآموزش و پرورش، مدیر مدرسه و خیر می تواند به انجام روند بهتر تعمیرات و نگهداری مدارس كمك كند به این نحو كه در صفحاتی به عنوان چك لیست گزارش تعمیرات انجام شده درج و توسط افراد بعدی هم به درستی دنبال شود.
به گفته وی با این شناسنامه می توان به طور دوره ای مدارس را بازدید و ضمن مطالعه شناسنامه آن نواقص را برطرف كرد. 


اخبار مرتبط با این خبر

تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  

خبرنامه