۱۳۹۹ يکشنبه ۲۲ تير - 7/12/2020 8:42:23 PM / تهران - 7:42 عصر
آرشیو خبر کد خبر: 390  
گفت و گوی اختصاصی با معاون عمرانی وزیر و رییس سازمان نوسازی مدارس کشور

تکمیل پروزه های نیمه تمام در اولویت سازمان نوسازی مدارس کشور است

رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با تمجید از فعالیت های انسان دوستانه خیرین مدرسه ساز گفت: پس از پیروزی 97 هزار کلاس درس با زیربنایی بالغ بر 53 میلیون مترمربع در اختیار دانش آموزان کشور قرار گرفته است که از این میزان 9 میلیون مترمربع آن توسط خیرین و نیکوکاران به دو صورت مردمی و مشارکتی ساخته شده است.در حال حاضر حدود شش هزار پروژه نیمه تمام آموزشی در سراسر کشور وجود دارد که دولت قادر به ساخت این پروژه ها نیست به همین منظور مطابق بند «ب» تبصره 13 که در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده و آیین‌نامه اجرایی آن نیز در اسفندماه به تصویب هیأت دولت رسیده است، بخشی از پروژه‌های نیمه‌تمامی که در کشور وجود دارد و در شهرها و روستاها مورد نیاز هستند، می‌توانند توسط خیرین تکمیل شوند.این پروژه‌ها از اولویت ویژه آموزش و پرورش است که با حمایت خیرین مدرسه سار امیدوار است این پروژه ها تکمیل شود. به همین منظور با رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور و معاون وزیر آموزش و پرورش به گفت و گوی اختصاصی پرداختیم.
تاریخ انتشار :۱۳۹۳ دوشنبه ۵ خرداد ساعت 00:00 تعداد بازدید : ۱۳۸۶

«مرتضی رییسی» در ابتدا خیرین مدرسه ساز را یک بازوی حمایتی برای دولت قلمداد کرد و گفت: خیرین پس از پیروزی انقلاب اسلامی نقش برجسته ای در احداث پروژه های آموزشی داشتند و حدود 34 درصد فضاهای آموزشی کشور توسط خیرین احداث شده است.
وی ادامه داد: براساس آخرین اطلاعات شش هزار پروژه نیمه تمام در قالب 31 هزار کلاس درس و با زیربنای 6 میلیون مترمربع در آموزش و پرورش وجود دارد که از این تعداد 20 درصد (1200 پروژه) یا مردمی که 100 درصد هزینه های ساخت آن توسط خیرین تامین می شود و یا مشارکتی بین دولت و خیرین در حال احداث است.
رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور  درباره اولویت های اصلی این سازمان در سال جاری را تکمیل پروژه های نیمه تمام از محل منابع دولتی و کمک های خیرین عنوان کرد و گفت: تا زمانی که پروژه های نیمه تمام وجود دارد شروع پروژه جدید به هیچ وجه قابل قبول نیست و تا تکمیل این پروژه ها هیچ پروژه جدید آموزشی در وزارت آموزش و پرورش اجرایی نمی شود.
پروژه‌های  کمتر از 70 درصد پیشرفت فیزیکی به خیرین واگذار می‌شود
رییسی با بیان اینکه بخشی از 6 هزار پروژه نیمه‌تمام قابل واگذاری به خیرین است، خاطرنشان کرد: در رابطه با واگذاری پروژه‌ها به خیرین، شرطی در مصوبه هیأت دولت وجود دارد که پروژه‌های کمتر از 70 درصد پیشرفت می‌توانند توسط خیرین تکمیل شوند
وی اضافه کرد:  افزایش سطح ایمنی عمومی مدارس از نظر سخت افزاری درمقابل بلایای طبیعی وهمچنین استاندارد سازی سیستم های گرمایشی مدارس از دیگر اولویت های امسال این سازمان است.
رییسی خاطرنشان کرد: پیش بینی می شود در مدت دو سال آینده 20 هزار کلاس درس به سیستم گرمایشی استاندارد مجهز شود که برای هر کلاس درس به طور متوسط 70 میلیون ریال اعتبار نیاز است.
وی افزایش سطح مشارکت مردم را از دیگر اولویت های این سازمان برشمرد و افزود: از آنجا که در برخی استان های کشور دارای سرانه آموزشی بالاتر از حد استاندارد هستیم و در عین حال در برخی استان ها با استانداردهای امروزی فاصله داریم لذا ایجاد تعادل در توزیع منابع در برنامه های کاری قرار گرفته است.
معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه مساله نگهداری تجهیزات و فضاهای آموزشی موجود در کشور تاکنون مورد غفلت قرار گرفته ، گفت: اکنون بیش از 60 میلیون مترمربع فضای سرپوشیده در اختیار وزارت آموزش و پرورش است که از این میزان 53 میلیون مترمربع فضای آموزشی متولی نگهداری ندارد.
وی میزان خیرین مدرسه ساز کشور  را بالغ بر 500 هزار نفر اعلام کرد و گفت: ظرفیت خیرین مدرسه ساز در تهران و سایر استانهای کشور بسیار بالاست چرا که مجمع خیرین مدرسه ساز کشور در تمام استانهای کشور دفتر نمایندگی دارد.
رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در بخش دیگری از صحبتهای خود درباره برگزاری شانزدهمین جشنواره های خیرین مدرسه ساز در تمام استانهای کشور گفت: موضوع تجلیل و تکریم از خیرین یکی از اهداف جشنواره خیرین مدرسه‌ساز است که آنها با انفاق مال خود برای دانش‌آموزان کشور انجام می‌دهند.
وی خاطرنشان کرد: از 18 اردیبهشت‌ماه لغایت 5 خردادماه جشنواره‌های خیرین مدرسه‌ساز استانی در 31 مرکز استان برگزار خواهد شد.
ساخت یک هزار و 246 کلاس درس
رئیسی با اشاره به کل پروژه‌هایی که در سال 1392 تحویل شده است، گفت: یک میلیون و 20 هزار متر مربع فضای آموزشی جایگزین تحویل شد که معادل 1246 پروژه بوده است.
وی همچنین به اعتبارات عمرانی و ملی تصویب‌شده در سال 1393 اشاره و عنوان کرد: 925 میلیارد تومان اعتبار برای سال 93 است که مطابق سال قبل، 440 میلیارد تومان آن مربوط به تخریب و بازسازی و مقاوم‌سازی مدارس و 300 میلیارد تومان آن مربوط به استانداردسازی سیستم‌های گرمایشی مدارس است که با این اعتبارات، خروج بخاری نفتی از بخشی از مدارس انجام خواهد شد.

محمد جواد آل داوود

 


اخبار مرتبط با این خبر

تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  

خبرنامه