۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۵ تير - 7/15/2020 4:35:54 PM / تهران - 3:35 عصر
آرشیو خبر کد خبر: 171  

تاریخچه مجمع خیرین مدرسه ساز شهر تهران

در این نوشتار با موضوعاتی چون تأسیس، اهداف و عملکرد مجمع در سال های اخیر آشنا می شوید.
تاریخ انتشار :۱۳۸۹ سه شنبه ۱۲ بهمن ساعت 00:00 تعداد بازدید : ۱۰۵۱۸


تأسیس
در پی موافقت وزارت آموزش و پرورش در سال ۱۳۷۸ ، جامعه خیرین مدرسه ساز کشور با رعایت ضوابط قانونی نسبت به تاسیس و راه اندازی مجامع خیرین مدرسه ساز در استانهای مختلف کشور اقدام کرد . متعاقب این موضوع مجمع خیرین مدرسه ساز تهران به صورت قانونی و رسمی و زیر نظر جامعه خیرین مدرسه ساز کشور از نیمه سال ۱۳۷۸ بابرگزاری مجمع عمومی و شناسایی اعضای هیات مدیره و بازرسان قانونی فعالیت خود را بر طبق اساسنامه مجمع آغاز کرد .
این تشکل مردمی در اداره ثبت شرکتها به شماره ۱۳۷۴۸ به ثبت رسیده و جایگاه قانونی دارد . ضمن آنکه تمامی ضوابط و شرایط حاکم بر این تشکیلات ، اعم از برگزاری مجمع عمومی ، ترکیب هیات امناء ، انتخابات ، انتخاب اعضای هیئت مدیره و بازرسان و سازوکارهای اداری و مالی ، تابع مقررات موجود و قوانین جاری کشور می باشد .
درترکیب اعضای هیئت مدیره این مجمع دو نهاد بسیار مهم در حوزه نظام تعلیم و تربیت ، یعنی وزارت آموزش و پرورش و سازمان نوسازی مدارس کشور به عنوان شخصیت حقوقی حضور دارند و همین الگو در مجمع خیرین مدرسه ساز استان تهران نیز وجود دارد ، به نحویکه در کنار هفت نفر اعضای هیات مدیره مجمع که از میان خیرین مدرسه ساز و با آرای هیات امناء انتخاب می شوند ، مدیر کل نوسازی مدارس استان تهران و مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران به عنوان شخصیت حقوقی حضور دارند .

اهداف
کلیه فعالیت های مجمع خیرین مدرسه ساز شهر تهران برطبق اساسنامه قانونی مجمع ، غیر انتفاعی است و شناسایی ، جذب و تکریم خیرین مدرسه ساز که علاقمند به ساخت مدارس جدید برای دانش آموزان هستند و یا با اهدای زمین برای ساخت مدارس و یا هدایای نقدی و یا اهدای تجهیزات و لوازم کمک آموزشی و یا سایر انواع مشارکت، متقاضی نقش آفرینی در این اقدام خداپسندانه هستند ، از جمله اولویتها و اهداف اصلی این تشکل مردمی می باشد .
بنابراین ، شناسایی و جذب انسانهای نیکوکار و خیرین نیک اندیش مدرسه ساز و در کنار آن تجلیل و تکریم این انسانهای بزرگ، به عنوان گامی اساسی برای توسعه نظام تعلیم و تربیت ، محور اصلی فعالیت های مجمع خیرین مدرسه ساز شهر تهران را تشکیل می دهد .

دوره های فعالیت مجمع خیرین مدرسه ساز شهر تهران
اولین دوره مجمع خیرین مدرسه ساز تهران از سال ۱۳۷۸ آغاز شد و تا سال ۱۳۸۰ ادامه داشت . از آنجاکه دوره فعالیت این مجمع دو ساله است ، دوره دوم مجمع خیرین مدرسه ساز تهران از سال ۱۳۸۰ آغاز و در سال ۱۳۸۲ به پایان رسید . دوره سوم مجمع خیرین تهران در سال ۱۳۸۲ شروع و تا سال ۱۳۸۴ ادامه داشته است . دوره چهارم مجمع تهران بین سالهای ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۷ قرار داشت . گفتنی است در همین دوره مجمع استان تهران به دو مجمع شهر و شهرستانهای استان تهران تفکیک شد .
دوره پنجم مجمع تهران از سال ۱۳۸۷ آغاز شد و درسال ۱۳۸۹ به پایان رسید و در حال حاضر نیز دوره ششم فعالیت مجمع خیرین مدرسه ساز شهر تهران از آذرماه سال جاری آغاز شده وتا سال ۱۳۹۰ ادامه خواهد داشت .
لازم به یادآوری است در پایان هر دوره از فعالیت مجمع خیرین تهران با برگزاری مجمع عمومی و ارائه گزارش بازرسان از عملیات اداری و مالی مجمع ، نسبت به برگزاری انتخابات و انتخاب اعضای جدید هیات مدیره و بازرسان قانونی و اعضای علی البدل اقدام می شود .

عملکرد مجمع خیرین مدرسه ساز شهر تهران

در طول یازده سالی که از تشکیل مجمع خیرین مدرسه ساز استان تهران سپری شده است ، تا کنون بالغ بر ۷۰۰ واحد آموزشی که دارای بیش از ۷ هزار کلاس درس می باشند ، به همت خیرین نیک اندیش مدرسه ساز احداث و به ادارات آموزش و پرورش استان تهران اهداء شده است .
نگاهی به تعهدات خیرین گرانقدر مدرسه ساز در طول سالهای گذشته بیانگر روند رو به رشد مشارکت خیرین مدرسه ساز استان تهران در ساخت فضاهای آموزشی می باشد . میزان تعهدات خیرین در جشنواره های سالیانه خیرین مدرسه ساز موید این موضوع می باشد :
۱-اولین جشنواره خیرین مدرسه ساز استان تهران ( سال ۱۳۷۸ ) تعهدات خیرین مدرسه ساز:۴۲ میلیاردریال
۲- دومین جشنواره خیرین مدرسه ساز استان تهران ( سال ۱۳۷۹ ) تعهدات خیرین مدرسه ساز:۹۶ میلیاردریال
۳- سومین جشنواره خیرین مدرسه ساز استان تهران ( سال ۱۳۸۰ ) تعهدات خیرین مدرسه ساز:۱۴۶ میلیاردریال
۴-چهارمین جشنواره خیرین مدرسه ساز استان تهران ( سال ۱۳۸۱ ) تعهدات خیرین مدرسه ساز:۵۵ میلیاردریال
۵- پنجمین جشنواره خیرین مدرسه ساز استان تهران ( سال ۱۳۸۲ ) تعهدات خیرین مدرسه ساز:۲۳۰ میلیاردریال
۶- ششمین جشنواره خیرین مدرسه ساز استان تهران ( سال ۱۳۸۳ ) تعهدات خیرین مدرسه ساز:۱۹۵ میلیاردریال
۷-هفتمین جشنواره خیرین مدرسه ساز استان تهران ( سال ۱۳۸۴ ) تعهدات خیرین مدرسه ساز: ۳۳۰  میلیاردریال
۸-هشتمین جشنواره خیرین مدرسه ساز استان تهران ( سال ۱۳۸۵ ) تعهدات خیرین مدرسه ساز:۲۶۰  میلیاردریال
۹- نهمین جشنواره خیرین مدرسه ساز استان تهران ( سال ۱۳۸۶ ) تعهدات خیرین مدرسه ساز:۲۸۲  میلیاردریال
۱۰-دهمین جشنواره خیرین مدرسه ساز استان تهران ( سال ۱۳۸۷ ) تعهدات خیرین مدرسه ساز:۷۶۰  میلیاردریال
۱۱- یازدهمین جشنواره خیرین مدرسه ساز استان تهران ( سال ۱۳۸۸ ) تعهدات خیرین مدرسه ساز:۹۲۰میلیاردریال
۱۲-دوازدهمین جشنواره خیرین مدرسه ساز استان تهران (سال ۱۳۸۹) تعهدات خیرین مدرسه ساز:۱۱۰۰میلیاردریال
۱۳-سیزدهمین جشنواره خیرین مدرسه ساز استان تهران(سال ۱۳۹۰) تعهدات خیرین مدرسه ساز:۲۲۰۰ میلیارد ریال
۱۴- چهاردهمین جشنواره خیرین مدرسه ساز استان تهران (سال ۱۳۹۱) تعهدات خیرین مدرسه ساز :۲۲۴۰ میلیارد ریال
۱۵- پانزدهمین جشنواره خیرین مدرسه ساز استان تهران (۱۳۹۲) تعهدات خیرین مدرسه ساز:۱۸۶۰ میلیارد ریال
16- شانزدهمین جشنواره خیرین مدرسه ساز استان تهران (1393)تعهدات خیرین مدرسه ساز:1750 میلیارد ریال
17- هفدهمین جشنواره خیرین مدرسه ساز استان تهران (1394) تعهدات خیرین مدرسه ساز:1060 میلیارد ریال
18- هجدهمین جشنواره خیرین مدرسه ساز استان تهران(1395) تعهدات خیرین مدرسه ساز:1180 میلیارد ریال

نظارت بر ساخت مدارس خیری

نظارت بر ساخت تمامی فضاهای آموزشی کشور و از جمله استان تهران برعهده سازمان نوسازی ، توسعه و تجهیز مدارس کشور می باشد که در سطح استان تهران این ماموریت را اداره کل نوسازی مدارس استان تهران به عنوان یك دستگاه تخصصی و فنی واجرایی بر عهده دارد. مدیر كل نوسازی مدارس استان تهران ، عضو حقوقی مجمع خیرین مدرسه ساز شهر تهران است و به همین دلیل نظارت بر ساخت مدارس خیری مطابق آخرین استانداردهای ساخت و ساز مدارس از سوی مهندسین ناظر این اداره کل انجام می شود . البته مجمع خیرین مدرسه ساز علاوه بر دستگاه نظارتی اداره کل نوسازی مدارس استان تهران ، خود بصورت مجزا بر عملیات ساخت مدارس خیری نظارت مستمر و دقیق دارد . گفتنی است براساس اعلام نهادهای ذیربط، استاندارد ساخت فضاهای آموزشی در استان تهران و از جمله مدارس خیری در بالاترین سطح قرار دارد و این موضوع به دلیل حساسیتی است که در ساخت مدارس به ویژه مدارس خیری از سوی اداره کل نوسازی مدارس و هم مجمع خیرین مدرسه ساز اعمال می شود .
نکته دیگر اینکه نیاز به مدارس جدید از سوی ادارات آموزش و پرورش براساس جمعیت دانش آموزی و یا وجود مدارس فرسوده اعلام می شود و متناسب با رضایت خیرین محترم مدرسه ساز نسبت به آغاز عملیات ساخت مدارس تحت نظارت اداره کل نوسازی مدارس و مجمع خیرین اقدام می شود . بنابراین مجمع خیرین مدرسه ساز و اداره کل آموزش و پرورش (به عنوان دستگاه بهره بردار) و اداره کل نوسازی مدارس ( به عنوان دستگاه نظارتی ) سه ضلع مثلثی هستند که در اجرای پروژه های خیری نقش اساسی را بر عهده دارند .
نکته قابل توجه اینکه عملیات ساخت مدارس خیری بر اساس تفاهم نامه های تنظمی و انعقاد قراردادهای قانونی صورت می گیرد و پس از انتخاب پیمانکار از سوی خیر محترم ، مراحل ساخت فضاهای آموزشی آغاز می شود . در واقع روندهای مالی و قانونی ساخت مدارس به شکل کامل و براساس نظرات خیرین محترم انجام می شود . البته در این خصوص در بخش نحوه مشاركت در ساخت مدارس خیری به تفصیل توضیح داده شده است .


 


اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 تاریخچه مجمع خیرین مدرسه ساز شهر تهران ۱۳۸۹ سه شنبه ۱۲ بهمن

شاهسواری

از اطلاع رسانی متشکرم. خواهشمند است در صورت امکان اساسنامه مجمع خیرین مدرسه ساز شهر تهران را برام ایمیل نمایید.

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  

خبرنامه